Mšice na zahradě

Ochrana proti mšicím na zahradních rostlinách zahrnuje především správný výběr odrůd, optimální agrotechniku, správnou výživu rostlin (například nepřehnojování dusíkem) a maximální využití biologických faktorů (především přirozených nepřátel mšic – predátorů, parazitoidů i mikroorganismů.)


Proto se vyplácí nepoužívat širokospektrální insekticidy a usilovat o co největší pestrost vegetace na zahradě. Pokud je použití pesticidů nezbytné, používáme selektivní „jedy“. Z aficidů (insekticid proti mšicím) jsou to např. přípravky Pirimor 50 WG, Mospilan 20 SP nebo postřik na bázi rostliny Azadirachta indica.

4477219673_d4958096af_b

Přehled predátorů

V přirozeném prostředí je populace mšic regulována velkým počtem specializovaných i nespecializovaných organismů. Mezi členovci se jedná především o hmyz – např. o parazitické vosičky mšicomary, brouky: slunéčka, bradavičníky a střevlíky, síťokřídlý hmyz: zlatoočky, denivky a bělotky, dvoukřídlý hmyz: pestřenky a dravé bejlomorky, dravé ploštice, škvory, pavouky a dravé roztoče. Regulátory jsou i entomopatogenní houby.

4560364702_dd77ac6540_o

Podpora predátorů

Zvýšení výskytu přirozených nepřátel mšic na zahradě je možné podpořit vyséváním různých rostlin, jejichž květy lákají dospělý afidofágní (mšice požírající) hmyz (například mrkev a kopr).
Ve sklenicích je žádoucí (na relativně malé ploše) předběžně namnožit neškodlivé druhy mšic (např. na narašeném obilí) a na ně pak nasadit zvolený druh afidofágního hmyzu, který je možné získat ve specializovaných biolaboratořích. V současné době jsou rozpracovány celé systémy biologické a integrované ochrany pro jednotlivé druhy skleníkových rostlin.

8059106203_43e7eb0103_k

Babské rady

Proti mšicím na zahradě lze bojovat i zcela obyčejnými způsoby. Růže i jiné rostliny můžeme přestříkat mýdlovou vodou, která nám zbyla po praní prádla. Stříkat se však musí jen listy a rostlinu nezalévat. Stejné účinky má také výluh z kopřiv nebo levandule. Nechte je odstát v kýblu s vodou cca 5 dní a pak tímto nálevem můžete rostliny i zalévat, neboť slouží jako přírodní hnojivo. Ke květinám, na které mšice rády chodí, sázejte afrikány. Hýčkejte si slunéčka sedmitečná, která jich zkonzumují stovky. Mšice vyhubí i postřik z „vajglů“ povařených ve vodě.

Související:  Zahradní architekt aneb dopřejte si krásnou zahradu

Zdroj obrázků: flickr.com (Martin LaBar, Gustavo Mazzarollo, Nigel Jones, ZEISS Microscopy)