Hokaido není jen dekorace
Na podzim dozrává množství zeleniny a oblíbeným plodem je dýně. Ne, že by ji lidé až tak rádi jedli. Některým chutná více, jiným méně, já osobně obyčejnou dýni nemusím v žádné podobě. Dýně se využívají na podzimní strašidelné svítící předměty nebo jako dekorace do bytu, ty menší kusy. A že si neseme domů pěknou dekoraci do bytu řekla začátkem zimy i naše sousedka v paneláku, když jsme se vraceli ze zahrady s jednou z hokaido dýní, které jsme po sklizni uložili v domě. A museli jsme jí oponovat.
Je zajímavé, jak lidé z měst hodnotí venkov. Mně přijde naivní představa, že vesničané v minulosti pěstovaly dýně jako ozdobu. A že vyšlechtili menší formy, aby jim nepřekážely tolik na stole. Nebo že v hypermarketech se prodávají hokaido dýně jen proto, aby se z nich vyráběly dekorace.
Dýně se samozřejmě pěstuje jako krmná plodina a hokaido se používá především jako potravina. Velkou předností tykve hokaido je, že i její slupka je jedlá a není velmi tvrdá. Stačí ji důkladně omýt, například plastovým kartáčkem a může se stát součástí připravovaného jídla.
Oblíbené jsou polévky z hokaido, protože omytou a jadérek zbavenou dýni nakrájenou na kostičky stačí rozvařit a rozmixovat. Polévka získá krásnou oranžovou barvu. U nás však jednoznačné prvenství patří pečené dýni hokaido a tento recept jsme v rychlosti představili během jízdy výtahem i sousedce.
Dýni rozkrojíme na čtvrtky, vyjmeme jadérka, ty končí na kompostovišti, kde si s nimi poradí i ptáci, a nakrájíme na asi 3 mm silné plátky. Ty poklademe na pečící papír na plech a pokapeme olivovým olejem. Pečeme v elektrické troubě pár minut, po vyjmutí trošku osolíme. Chutnají opravdu skvěle samotné nebo jako příloha k masu, jedlá je samozřejmě i slupka.
Existuje spousta receptů, do kterých jako jedna ze surovin jde dýně hokaido. Protože dýně není jen dekorace.
Zanechat odpověď