Jak pečovat o pokojové orchideje?
Orchidej, tak křehká a svůdná romantická květina. Je svým způsobem řeckého původu. Minimálně její jméno. Pochází totiž z řeckého slova orchis, což v překladu znamená varle. To podle tvaru podzemních hlíz.
Jenomže pěstovat pokojovou orchidej není jen tak. Orchidejí je velká spousta, existuje okolo 17 000 druhů těchto malebných květinek. Jen v české republice jich roste na 24 druhů. Na naše klimatické podmínky, je to úspěšné číslo. Jistě se vám už ale stalo, že jste zakoupili tuto krásnou rostlinku a byť jste se o ni starali, stejně vám odešla na věčný spánek. Co je tedy příčinou? Co jste udělali špatně?
Je to zajímavé, ale většinou je na vině právě slunce, teplo a voda.
Orchideje si hoví nejraději v tropických oblastech, majíce lepší klimatické podmínky. Ale neházejte flintu do žita. U nás rostou druhy, kterým se tu daří přímo výtečně, stačí jen přijít na to, jak jim zajistit „to pravé ořechové“.
Důležitými faktory jsou:
- Správná teplota
Teplomilné orchideje – například Phalaenopsis. Denní teploty by se měly pohybovat okolo 25 stupňů Celsia. Snesitelné pro ně ještě může být, jestliže například noční stupně vyšplhají na 19 stupňů. Vždy si ale hlídejte tu nejnižší hranici. Jakmile se rtuť teploměru dostane pod 15 stupňů, může docházet k zahnívání kořínků.
Středně teplomilné orchideje – například Vanda, Dendrobium nebo Paphiopedilum. Ti si přejí ke klidnému životu teploty okolo 20 stupňů.
Chladnomilné orchideje – například Cymbidium. Těm vyhovují denní teploty v rozmezí mezi 16 – 18 stupni. V noci mohou teploty klesnout až na rozmezí 9 – 13 stupni. Opět si však hlídejte nejnižší hranici. Méně stuňů by jim opět mohlo velmi uškodit.
- Dostatečné světlo
Pro zajištění dlouhé životnosti barevných orchidejí je třeba jí obstarat své místečko na okenním parapetu, který je ovšem orientovaný na jih nebo východ. Opravdu umístění rostlinky je velmi důležité, aby nedošlo ke spálení. Jestliže víte, že i přesto je tam málo světla, je třeba jej nahradit nějakým umělým zdrojem.
- Vlhkost
Co se týče vlhkosti, jsou to velmi náročné rostliny, ale máte více možností, jak dosáhnout jejich uspokojení.
- Můžete je rosit pomocí různých rozprašovačů 2x denně.
- Pod květináčem smí být umístěna mistička, dbejte však na to, aby v ní nebyla stabilně, tudíž v ní nebyla ponořena, může v ní však býti navlhčený mech.
- Můžete ji mít ve skleněné nádobě, kde si sama utvoří potřebné tropické klima.
- Cirkulace vzduchu
Okenní parapet není vhodným místem pouze pro denní světlo, ale také pro lehký vánek, lehunké prouděnní čerstvého vzduchu. Nikdy nesmí být orchidej umístěna v místě průvanu. Uznejte sami, že ani člověku mnohdy průvan nedělá dobře.
Dozvěděli jste se, jak správně pečovat o pokojové orchideje. Nemusíte však mít strach, je to sice malinko náročnější, ale pří dodržování správných faktorů, není co zkazit.
Závěrem dobrá rada. Květiny jsou živé rostlinky, které vám vytváří fotosyntézu, proto je velmi důležité chovat se a přistupovat k nim, jako k živým bytostem. Pěstujte je s láskou, zodpovědností a také pečlivostí. Odměnou vám budou nádherné pestrobarevné květy orchidejí vonící po celém pokoji. Mějte na paměti, že se jedná o vzájemnou pomoc. Vy se staráte o to, aby orchidej měla dlouhý a spokojený život, dělala vám radost a na oplátku ona zase dopomáhá ke zdravějšímu ovzduší ve vašem bytě či domě. A to se opravdu vyplatí.
Zároveň ji můžete darovat svým ratolestem či někomu z rodiny, aby si vyzkoušeli starat se také o něco jiného než o sebe. Květina je takové malé dítě, které potřebuje matku, aby bylo šťastné.
Zanechat odpověď