Jak uskladnit zeleninu a ovoce ze zahrady

Podzimní období nabízí k tomu, posbírat poslední sklizeň, co se týče ovoce a zeleniny a následně je správně uskladnit. To ovšem může být nemalým problémem. Většina českých zahrádkářů neví, jak s ovocem a zeleninou naložit. Poté se jen dívají na to, jak se jim trvanlivost sklizně ničí přímo před očima. Pokud i vy patříte do skupiny těch, jež nevědí, jak uskladnit svou sklizeň, rozhodně nás následujte. V tomto článku se tímto tématem budeme bezpochyby zabývat. Nenechte si svou sklizeň zničit jen tím, že nevíte, jak s ní naložit.


Bohatá úroda? Podle odborníků ano!

Podle odborníků se letošní úroda skutečně povedla. Své o tom ví několik zahrádkářů, kteří letos měli skutečně bohatou sklizeň. Počasí zkrátka přálo, a tak je důležité s tím správně naložit. Potraviny je nutné kvalitně uschovat. To platí nejenom pro zahrádkáře, jež si sklizeň posbírali sami. Nakupujete zeleninu a ovoce u farmářů nebo zahrádkářů? Pak pro vás platí úplně stejná pravidla. Určitě nechcete vyhazovat velké finanční prostředky za to, aby se vám následně zelenina nebo ovoce zkazilo.

Ovoce i zeleninu je potřeba v první řadě očistit. Tím rozhodně nemáme na mysli omývání. Tento krok vede právě k poškození sesbírané zeleniny i ovoce. Očištěním se rozumí krok, kdy zeleninu a ovoce ošetříte tak, že ji zbavíte zeminy a jiných nečistot. K tomu vám mohou pomoct speciální hadříky, jež jsou pro tyto účely vytvořeny. Kapka vody totiž zničí životnost těchto potravin, a to platí jak pro zeleninu, tak ovoce. Dále je nutné zkontrolovat každý plod. Při této činnosti není dobré podvádět. Zkažená zelenina nebo ovoce může své bakterie přenést na další plody. Jakmile po potravinách sáhnete, mohou být všechny na výhoz.

Související:  Jahodám je třeba ulehčit

Najděte tmavé místo!

Teď přichází důležitá otázka, která spočívá v tom, kde zeleninu a ovoce uskladnit. Poradíme vám jednoduchým tipem, vyhledejte tmavé místo. Toto tmavé místo by ovšem mělo mít kvalitní cirkulaci vzduchu. K vhodným místnostem patří zejména sklepy. Sklepy využívá velké procento těch zahrádkářů, jež o správném uskladnění ví. Je to zapříčiněno tím, že se ve sklepních prostorách dokáže udržovat teplota v rozmezí od 5 do 12 stupňů celsia. Dále je zde relativně služná vlhkost. Ta se pohybuje od 70 do 80 %.

Rozhodně nepatří mezi vhodnou místnost ta, která neustále mění teplotu. Pokud se v místnosti mění ve větším měřítku teplota, pak dochází k poškozování plodů. Plody následně ztrácí kvalitu i chuť. Jakmile jednou dojde k namrznutí a následně k opačnému jevu u zeleniny nebo ovoce, můžete rovnou na kvalitu těchto potravin zapomenout. Ideální teplotu vidíte výše. Opakování je matkou moudrosti, a tak vám připomínáme, že by se teplota měla pohybovat od 5 do 12 stupňů celsia.

Ovoce a zeleninu skladujte odděleně

Máte jednu bednu pro ovoce i zeleninu? Děláte obrovskou chybu. Dbejte na to, aby zelenina i ovoce mělo odlišnou bednu na uskladnění. V opačném případě dochází k míchání chutí a vůni. K tomuto jevu nesmí za žádnou cenu docházet. Každou bednu umístěte na jiné místo. Tím zamezíte k míchání, jak již bylo uvedeno.

Platí, že ovoce a zelenina by měly být od sebe oddělené, aby od sebe nenatahovaly vůni, a také proto, že uskladněné ovoce ze sebe uvolňuje ethylen, který způsobuje urychlení procesu zrání, což by mohlo mít na zeleninu, která má větší podíl zeleného barviva (jako je špenát, okurky, brokolice či cukety) devastující účinky. Je to také důvod, proč je třeba sklep pravidelně větrat.



Související:  Který produkt je nejlepší