Jak využít malou půdu
Ve starých venkovský staveních a chalupách byly půdy místem, kam se většinou odkládali nepotřebné věci, případně se zde věšelo vyprané prádlo nebo skladovalo krmení pro domácí zvířata na zimu.
Proto bylo také obvyklé, že následující generace nebo noví majitelé objektu často nacházeli na půdě méně i více vzácné věci, mnohdy i cenné starožitnosti.
Současné moderní stavby se sedlovou střechou mívají také půdu, ovšem často je prostor tak malý, že se do něj příliš mnoho věcí nevejde.
Pokud však má majitel dostatek invence, může i velice malou půdu smysluplně využít. Buď může sloužit jako skladiště sezónního sportovního náčiní, nebo si zde může vybudovat oázu klidu, malou pracovnu či ateliér.
Jak začít
Nejprve je nutno vhodně střechu izolovat a zabudovat střešní okno. Vnitřní stěny nové místnůstky na půdě lze vytvořit ze dřeva nebo sádrokartonu. Vršek můžeme uzavřít stropem z téhož materiálu, nebo využít zajímavé konstrukce krovů a trámů, jejichž přirozenou dřevěnou strukturu můžeme zvýraznit lazurovací barvou nebo speciálními vosky na dřevo. Tato povrchová ochrana bude zároveň plnit funkci impregnace dřeva.
Jak lze půdu využít
Kromě zmíněné pracovny lze na malé půdě zřídit také domácí observatoř. Střešní okno k tomu přímo vybízí. Stačí si pořídit vhodný dalekohled a případné sezení a i z velice malé půdičky lze vytvořit malou hvězdárnu, kde můžete nerušeně pozorovat noční oblohu.
Další variantou je malý dětský pokojík nebo i romantický miniaturní pokoj pro dva. Usínat s oblohou plnou hvězd nad sebou a při měsíčním světle může být krásným zážitkem.
Pokud je ve starším činžovním domě se sedlovou střechou vhodná půda, lze ji využít na podkrovní bydlení. I malý prostor se dá opticky zvětšit například tím, že se horní část krovů nechá otevřená.
Takovéto romantické místečko si můžete vybudovat i ve vlastním rodinném domě. Dětský pokojík nebo ložnici stačí propojit s malou půdou v podkroví výsuvným žebříkem.
Zanechat odpověď