Korek v interiéru
Ještě před několika desetiletími byl korek znám pouze jako zátka u lahví s vínem nebo jiným mokem. V poslední době se však korek prosazuje stále více zejména v interiérech domů, bytů, kanceláří a dalších prostor. Jeho předností je pružnost, měkkost a tepelně i zvukově izolační schopnost.
Korek rovněž odolává mechanickému tlaku, plísním a chemikáliím. Kromě toho je také antistatický a antialergický. To vše jsou vlastnosti, které činí z korku velkého konkurenta dřeva.
Korková podlaha
V porovnání se dřevem je korek méně náročný. Například do koupelen je korek mnohem vhodnější než dřevo. Korková podlaha je ze všech podlahových krytin nejteplejší. Navíc navozuje pocit tepla a pohody. Na lidské klouby je korková podlaha nejšetrnější.
V obchodech je korek na podlahy většinou k dostání v podobě korkových dlaždic, které se na podlahu skládají. Jelikož je korek nejen přírodní, ale také barevný, umožňuje tvořit na podlaze různé kombinace a obrazce.
Korková podlaha však vyžaduje perfektní přelakování, aby byla zajištěna dostatečná ochrana jednak proti oděru, a jednak proti vlhkosti a nečistotě. Ideální jsou alespoň dvě vrstvy laku, které na povrchu vytvoří jednolitou vrstvu nepropouštějící vodu. Zvláště pokud se podlaha vytvoří z korkových dlaždic, je nutné dbát na precizní lakování a uzavření spár mezi jednotlivými dlaždicemi. Na podlahu je nutné použít korek o větší hmotnosti. Rozhodně se nedoporučuje použít velmi levný korek, nebo obkladové korkové dlaždice.
Nábytek a doplňky z korku
Vedle využití korku k výrobě zátek, nachází korek stále širší využití v interiérech našich domácností nebo veřejných prostor. Ve stavebnictví se korku používá pro jeho zvukově i tepelně izolační schopnosti například jako podkladu pod keramické či dřevěné podlahy, nebo jako izolace stěn. Oblíbené jsou také korkové obklady stěn v barech či vinných sklepech.
Korku se využívá i při výrobě nábytku. Stále častěji se objevují korkové židle, stoly nebo taburety. Korek je v podobě tzv. korkové kůže používán také k potahování nábytku.
Kromě nábytku se z korku zhotovují i nejrůznější bytové doplňky, kterými jsou nástěnky, prostírání, misky pod květináče nebo pod svíčky. Dokonce se z korku vyrábějí i samotné květináče.
Zdroj obrázků: flickr.com
Zanechat odpověď