Naučte se vybírat rostliny do zahradního jezírka

Zahradní jezírka jsou zajímavým oživením každé zahrady, neboť voda je zdrojem života a působí uklidňujícím dojmem. Typickým příkladem jsou japonské zahrady, kde nesmí chybět jezírko či potůček. Obvykle se v jezírku pěstují okrasné ryby a samozřejmě také vodní rostliny.


Jaké rostliny vybrat

Výběr musíme podřídit velikosti a hloubce jezírka. Na malou plochu je vhodný například blatouch nebo vachta, což jsou rostliny, které se příliš nerozrůstají. Naopak na větší plochy, které jsou navíc i dostatečně hluboké, jsou ideální lekníny, stulíky, plavín štítnatý, eventuálně cizokrajná kalatka.

waterlily-889047_960_720

To jsou všechno rostliny nejen okrasné, ale jejich kořeny mají schopnost čistit vodu v jezírku. Máme-li větší vodní plochu s poměrně mělkou vodou, můžeme vysazovat rákos, orobinec, šáchor a podobné rostliny, které se rychle rozrůstají. Chceme-li mít v jezírku kvetoucí vodní rostliny, je vhodná například modrokráska srdčitá nebo vodoklas. Tyto vodní rostliny nejsou však mrazuvzdorné, takže je na zimu musíme vyjmout a uschovat do sklepa.

Rostliny ponořené a plovoucí

Ponořené jsou výhodné vzhledem ke své schopnosti čistit vodu. Z vody totiž odčerpávají živiny a zabraňují tak tvorbě řas a sinic. K tomuto druhu patří například žebratka, stolístek, prustka a jiné. Mezi rostliny plovoucí řadíme tokozelku, drobničku bezkořennou nebo řezan pilolistý.

Jak vodní rostliny vysazovat

Je to možné v průběhu celého vegetačního období, ovšem ideálním časem je jaro a začátek léta, kdy mají rostliny dostatek času a teplotní podmínky k dobrému zakořenění. Pečlivý zahrádkář a pěstitel si vypracuje plánek nebo nákres, ve kterém si vymezí jednotlivé zóny pro konkrétní vodní rostliny a jednotlivé druhy.

water-lilies-1445405_960_720

Pro krásný a harmonický dojem je dobré brát v úvahu různou barevnost, velikost a výšku rostlin. Způsob vysazování se u jednotlivých rostlin liší a hlavním kritériem je hloubka vody. Vysazování se provádí buď do sítí nebo do košů umístěných na dně jezírka. Koš se nejprve vystele geotextilií, do které se nasype příslušný substrát a do něho se rostliny vsazují. Koš se pak musí zatížit kameny nebo štěrkem. Malé rostlinky můžeme prostrčit oky sítě nebo koše a teprve pak je zasadit do substrátu.



Související:  Párty stany a jejich využití na naší zahradě