Pěstujeme kustovnici
Kustovnice čínská, někdo ji zná pod názvem goji, si začíná nacházet oblibu jako všelék u stále většího počtu lidí. Zároveň je to i vynikající doplněk stravy. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek – betakaroten, vitamíny C a B a řadu stopových prvků (zinek, železo, vápník).
Plody patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny – příznivě působí na játra a ledviny, posilují imunitu, zlepšují krvetvorbu a mají vliv na snižování krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi. Jsou také velmi silným antioxidantem. V Číně se používá jako omlazující ovoce a Číňané ji považují za nepostradatelný potravinový doplněk. Ve starověké Číně se s ní dokonce i platilo.
Používání
Plody tvarem a barvou připomínají šípek, avšak jsou sladší. U nás jsou běžně k dostání sušené bobule. S konzumací to však nepřehánějte, dospělý by neměl sníst více, jak dvě hrsti denně, u dětí se doporučuje poloviční množství. Větší množství by vám mohlo přivodit zažívací potíže. Též není vhodná konzumace před spaním, mohli byste si přivodit nespavost. Další možností je lisovaná šťáva nebo čaj. Ideální je však v čerstvém stavu. Je problém ji sehnat, protože plody nevydrží dlouho. Můžete si ji ale pěstovat. Tím si zajistíte stálý přísun.
Pěstování
Kustovnice pochází z Asie a v našich podmínkách je mrazuvzdorná. Je to nenáročná, světlomilná dřevina. Je odolná vůči suchu. Ideálními podmínkami pro pěstování jsou lehké, vápenaté půdy, mohou růst i v půdě písčité. S výsadbou je vhodné začít v březnu, dubnu. Před samotnou výsadbou zvolte vhodné místo, neboť dospělý jedinec vytváří vzrůstný keř s dlouhými převislými větvemi a zabírá dost místa do šířky.
Chcete – li jej mít „upravený“, doporučujeme řezat tak, aby keř vytvořil vyholený kmínek s korunkou. Rostlinky si můžete zakoupit předpěstované a zasadit je do předem připravené jámy. Doporučujeme na dno přidat trochu kompostu nebo vyzrálého hnoje. Okolí odplevelte a zasypejte umlčovacím materiálem. Plody můžeme na rostlince očekávat po dvou až třech letech od zasazení. Můžete je konzumovat bez dalších úprav nebo si je usušit – zvolte prodyšný materiál. Ze sušených plodů se dá uvařit i čaj (necháme je 20 minut louhovat), ale pozor vyhněte se přímému kontaktu s kovovými předměty.
Zanechat odpověď