Rostliny do zahradních jezírek

I sebemenší vodní plocha v okrasné zahradě působí pozitivně na lidské oko i duši. Ovšem ještě lepší dojem vyvolají vodní rostliny na hladině. Mají nejen estetický účel, ale také čistící funkci. Voda v jezírku bude zásluhou rostlin stále čistá.


Vysazování

Chcete-li vysazovat vodní rostliny, můžete to provádět po celé vegetační období, ovšem ideální je to na jaře a na začátku léta. Nejprve je dobré si zhotovit plánek a vymezit v něm jednotlivé zóny hloubky, kam budeme určité druhy umísťovat. Berte v úvahu i barevnou skladbu a různou výšku rostlin. Vysazovat je možné přímo do jezírka do sítí, košů nebo vaků, které se používají na rovné dno. Koše je třeba vystlat například geotextílií a substrát ještě zasypat štěrkem proti vyplavení.

Strmé břehy pod hladinou lze zpevnit pomocí sítí z jutových nebo kokosových vláken. Menší rostlinky můžeme prostrčit oky sítě a vsadit do substrátu. Větší rostliny je třeba vsadit do sítí s kapsami.

Jaké rostliny

Na malou plochu je vhodný například blatouch nebo vachta, které nerostou příliš bujně. Do hluboké vody jsou ideální lekníny, které jsou různých druhů. Dalšími vhodnými rostlinami jsou stulíky, plavín štítnatý, případně cizokrajná kalatka.

water-lily-848046_640

Ponořené

Jsou většinou nenápadné, ovšem mají velký význam pro biologickou rovnováhu vody v jezírku. Odčerpávají z vody přebytečné živiny a tak zamezují tvorbě řas a sinic, které jinak obvykle pokryjí celou hladinu. Také produkují kyslík, což přispívá k provzdušňování vody. K ponořeným rostlinám patří například prustka obecná, žebratka bahenní, lakušník vodní, stolístky, rdest kadeřavý či vodní mor kanadský

Plovoucí

Patří mezi ně například řezan pilolistý, kotvice, tokozelka, azalka karolínská, voďanka žabí květ, drobnička bezkořenná a jiné. Některé vytvoří po čase plovoucí růžice, jiné pokryjí i celou hladinu.

Související:  Tymián na mšice

garden-768142_640

Mělká voda

Máme-li větší jezírko s mělkou vodou, můžeme vysazovat orobinec, rákos, zevary, šáchor a další nenápadné rostliny. Z kvetoucích je vhodná modráska srdčitá nebo vodoklas, které je však třeba na zimu přenést do prostoru, kde nezmrznou. Mezi odolné domácí druhy patří šípatka a vachta.

Zabahněné okraje jezírka lze osázet ďáblíkem bahenním, mátou vodní, kosatcem žlutým, rozrazilem potočním nebo zelenými druhy, kterými jsou puškvorec, orobinec, ostřice, přeslička nebo kapradník bahenní.