Stromy bělíme v lednu
Zima je ročním obdobím, kdy příroda spí. Alespoň by tedy měla spát a odpočívat. Platí to zejména pro stromy a jiné rostliny. A přerušení zimního spánku může způsobit škody na stromech nebo na budoucí úrodě. Proto je důležité v zahradě učinit opatření, aby neočekávané výkyvy počasí neměli špatné následky na naší zahradu. Proto nejpozději začátkem ledna natíráme kmeny ovocných stromů vápnem na bílo. Současně tak zkontrolujeme zahradu uprostřed zimy a stav ovocných stromů.
Slunečné dny uprostřed zimy mohou ohřát tmavé kmeny stromů a „splést“ je. Ze země začne do nich proudit míza, probouzet je. Pokud pak v noci přijde tuhý mráz, míza nestihne stéci zpět do kořenů a voda v kmenech zamrzne, kmeny popraskají. Abyste toto riziko omezili, můžete udělat dvě věci.
Při sázení mladých stromků dát opěrný kolík na jižní stranu, aby stínil slunci. A starší stromky nabílit. Moderní je obalit kmeny bílým plastem, případně zakrýt bílou netkanou textilií. No osvědčenou metodou je natřít kmeny a začátky hrubých větví vápnem. Roztokem půldruhého kila vápna v deseti litrech vody. Samozřejmě že při menším poště stromů vám stačí rozmíchat vápno v menším kyblíku.
Nátěr vápnem dělejte v den, kdy nemrzne. Mokrý nátěr po vyschnutí do druhého dne krásně zbělá a potom odráží sluneční paprsky, tedy kmeny se tak nezahřívají. Na jaře vápno ze stromů smyjí deště, půdě to jen prospěje. Podporuje růst vlásečnicových kořenů, zabraňuje klejotoku, zmírňuje kyselost půdy.
Někteří zahrádkáři stromy natírají na bílo už na podzim. Pokud však přijdou deštivé dny, vápno může být spláchnuté z kmenů dříve, než přijdou mrazivé dny. Proto je na to nejvhodnější začátek ledna, ale ještě dříve, než se zima na chvíli „zblázní“ a oteplí se s rizikem chladných nocí.
Alena Bernatíková
Dobrý den.
Zahradu mám velikou,ovocných stromů 15.Natírám je na bílo ,co dva roky,ale i když je mně
61 let,slyším poprvé.že se mají natírat začátkem ledna.Proč v lednu,to je mráz.
Děkuji za ínfo.Alena