Tymián na mšice

Mšice jsou nenápadní škůdci, decimujúci naše rostliny, které skoro ani nevnímáme. A když si je na rostlinách všimneme, bývá už pozdě. Líhnou se brzy na jaře, vypadají jako malé nenápadné tečky, později dorůstají do velikosti cca 2 mm a škodí tím, že vysávají z listů šťávu. Listy se pak kroutí, snižuje se jejich efektivní plocha, na kterou svítí slunce a tím omezují fotosyntézu rostlin, které následně chřadnou.


Mšice napadají nejen zeleninu a bylinky v zahradě, ale můžeme je najít i na bytových rostlinách a květinách. Na stromech se zdržují na mladých koncích větviček a jejich přítomnost si nejdříve všimneme podle velkého pohybu mravenců, kteří mají rádi sladké výměšky mšic a „pasou je“. Pro likvidaci tohoto hmyzu ale nemusíme používat jen chemické prostředky, zejména pokud se chystáme konzumovat zeleninu nebo bylinky, můžeme použít přírodní, chemicky nezávadné přípravky, které si nachystáme sami doma.

Jednou z přírodních látek, které mšice ničí, je thymol, esence nacházející se v bylince tymián, kterou určitě mnozí z vás pěstují v zahradě nebo v truhlíku. Tymián obecný (Thymus vulgaris) nebo tymián je malý, vytrvalý, voňavý polokeř z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Pěstuje se jako léčivá rostlina nebo koření do jídel. Sbírá se nať rostliny (lat. herba Thymi), která se krátce před rozkvětem poseká a ve svazcích vázaných se rychle usuší. Připravují se z ní odvary, sirupy, extrakty, léčivé čaje a získává se z ní silice. (Oleum Thymi). Tato se průmyslově se přidává do různých přípravků, jako zubní pasta, ústní vody, dezinfekční mýdla a jiné.

V domácnostech se také tymián využívá na léčení. Thymol je vzácná, dezinfekční látka. Rozpouští hleny, v lidové léčbě se používá jako kloktadlo proti černému kašli a zánětu průdušek.

Související:  Aké matrace do spálne

V zahrádkách ho využíváme k hubení mšic kontaktním způsobem. To znamená, že postřik musí přímo zasáhnout mšice. Proto při aplikaci postříkáme listy nejen svrchu, ale i zespodu.

Pro přípravu roztoku proti mšicím použijeme sušený tymián a nádobu, nejlépe skleněnou. Kovová se nehodí, látky v rostlině by při styku s kovem zreagovaly a byly neúčinné. Velikost nádoby volíme podle potřeby roztoku. Na postřik bylinek doma většinou stačí litr, v zahradě raději použijeme větší sklenici, například od zavařovaných okurek.

tymian

Na jeden litr vody dáme do nádoby tři hrsti sušeného tymiánu, kteří dobře nadrtíme v dlaních, aby se uvolnily drobné lístečky od stonků. Sklenici uzavřeme a necháme louhovat jeden den, 24 hodin. Pak přelijeme, nejlépe přes husté sítko s vloženou jemnou tkaninou, která zachytí všechny drobné částečky, které by jinak ucpaly rozprašovač. Hotový tymiánový výluh proti mšicím na rostliny nanášíme rozprašovačem, který si buď koupíme nebo využiji starší z prázdných přípravků na očistu domácnosti.

Když spatříme na rostlinách mšice, aplikujeme postřik třikrát v rozmezí sedm až deset dní. Je-li chladněji, tak později, pokud teplo, tak volíme kratší interval, aby se mšice nestihli namnožit. Nezapomeneme postříkat spodní stranu listů.

Jelikož se nejedná o chemický postřik, ale výluh z léčivé rostliny, neplatí zde žádná ochranná doba, ošetřené listy bylinek nebo zeleniny můžeme sbírat prakticky kdykoliv a nemusíme se bát, že by to nějak ublížilo lidem nebo domácím zvířatům. Rovněž pokud postřik z tymiánu použijete na pokojové rostliny, nemusíte se bát o malé děti ani větrat. Tymián je voňavá a léčivá rostlina.