Vyvýšený záhon nepotřebuje rýt

Při diskusích o naší zahradě jsem slyšel i takové argumenty, že vyvýšený záhon je problém, protože se v něm nedá rýt. Přiznám se, že jsem nad tím nikdy neuvažoval, protože v naší zahradě neryjeme nejen vyvýšené záhony, ale neryjeme vůbec. Může se to zdát jako zahradnické kacířství, ale je to tak. Pěstujeme nejen ovoce, ale i zeleninu, dokonce na několika druzích ploch a ani jednu neryjeme. Nepotřebujeme to. Naše pěstitelské plochy jsou kypré a úrodné i bez rýče či motyky. Jak je to možné?


Ortodoxní zahrádkáři věří, že musí zem na podzim zrýt, aby jednak převrátili půdu a dostali živiny (dodané hnojivo) z povrchu do hloubky a jednak rozrušily zem. Velké hroudy mrazem popraskají na menší kusy. My zase věříme, že když nebudeme žížalám a bakteriím v půdě převracet domek vzhůru nohama, vyrušovat je a zabíjet neustálou změnou životních podmínek, rozkypří a pohnojí nám půdu samy. K tomu jim pomáháme jednak tím, že do půdy nedodáváme syntetické hnojiva a také že povrch záhonů mulčujeme senem nebo slámou.

Mulčování jednak udrží vláhu v zemi, za druhé svým postupným rozkladem dodává do půdy rostlinný materiál, kterým se bakterie i žížaly živí. A současně nedostupností světla brání růstu plevelu. Nejen, že nemusíme rýt, my nemusíme ani okopávat.

půda pod mulčem

Je to vidět i na této fotce. Začátkem zimy jsem dokončil vyvýšený záhon, do kterého jsem naházel lopatou zem a povrch přítelkyně pokryla slámovým mulčem. V polovině března jsme mulč dali pryč, abych doplnil zem, neboť v novém vyvýšeném záhonu při probíhajících procesech v jeho nitru klesá hladina substrátu. Pod vrstvou slámy byla zem kyprá a vlhká, kdyby bylo teplo, dalo by se rovnou sázet nebo sít.

No řekněte, proč bych měl takovou zem rýt? Já vím, je to těžké na psychiku, přechod na permakulturní způsob pěstování v zahradě vyžaduje změnu myšlení, změnu postojů a zapomenutí zásad, které do nás a našich rodičů tvrdošíjně vštěpovali naše socialistické zemědělské vysoké školy.

Související:  Rýt na podzim nebo ne?

Záleží jen na vás, jestli budete neustále s přírodou ve své zahradě bojovat a znásilňovat ji, nebo se poučíte z přírodních procesů a budete je využívat ve svůj prospěch. No my určitě ani vyvýšené záhony neryjeme.