5 užitečných tipů, jak vybrat garážová vrata

Vybrat garážová vrata, která budou splňovat vše, co od nich očekáváte, není jednoduché. Jak na to? Připravili jsme pro vás 5 tipů, na které nesmíte při výběru garážových vrat zapomenout.

1. Zvažte pečlivě správný typ

To, že je soused spokojený se svými výklopnými vraty, ještě neznamená, že sednou i vaší garáži. Na výběr máte z rolovacích, sekčních, výklopných, dvoukřídlých a posuvných vrat a je třeba promyslet, která jsou ta pravá pro vaši garáž.

Nejpopulárnější jsou sekční, především proto, že mají skvělé izolační vlastnosti. Pro malé garáže jsou ale vhodnější rolovací, které nezabírají moc místa. Dvoukřídlá vrata se zase hodí tam, kde je nutné zachovat co nejvíc z hloubky garáže.

2. Materiály? Vše má svá pro a proti

U garážových vrat se nejčastěji setkáte s těmito materiály:

  • dřevo

  • ocel

  • hliník

  • laminát

sekční garážová vrata_kružík

Bohužel se ani u jednoho materiálu nedá říct, že je dokonalý. Dřevo vypadá luxusně, dlouho vydrží a dobře izoluje, ale potřebuje pečlivou údržbu a je drahé. Laminát vydrží nárazy, ale může zežloutnout a lámat se. Ocel a hliník jsou levnější než dřevo a nevyžadují takovou údržbu, ale jsou náchylné na promáčknutí. Řešením můžou být kvalitní hliníkové panely s vyšší tloušťkou, například známá česká firma Kružík dodává hliníková garážová vrata s panely o síle 40 mm.

3. Design vybírejte ne na teď, ale napořád

Při výběru designu garážových vrat hledejte taková, která budou ladit s vaším domem nejen teď, ale i za pár let. Bude se odstín povrchové fólie, kterou jste vybrali, hodit k vašemu domu, i když ho natřete jinou barvou?

Vyladit jde i drobnosti jako úchyty nebo okénka. Ve vratech můžou být dveře, takže nebudete muset pro vstup otevírat celá vrata.

rolovací garážová vrata_kružík

4. Nepodceňte izolaci

Zamyslete se nad tím, kde stojí vaše garáž, s čím sousedí a k čemu ji budete využívat. Pokud přiléhá k obytné části domu nebo ji neplánujete využívat jen k parkování auta, vyberte typ i materiál, který bude co nejlépe izolovat. Garážovými vraty totiž může unikat teplo, což ovlivní i teplotu v domě a spotřebu energie.

5. Pohon garážových vrat není zbytečnost

Elektrický pohon garážových vrat není jen zbytečnost pro ty, kterým se nechce vystupovat z auta. U větších (a tedy i těžších) vrat se bez pohonu neobejdete. Nelekejte se, mít garážová vrata s pohonem neznamená, že je v případě výpadku proudu neotevřete. Moderní pohony mívají záložní baterii a samozřejmě je možné vrata (pokud nejsou příliš těžká) otevřít nouzově manuálně.

Při výběru pohonu pro garážová vrata si ale dejte pozor na to, aby byla dostatečně bezpečná. Vyplatí se pořídit novější pohon garážových vrat s bezpečnostními prvky, který zajistí, že vrata nezraní dítě, které pod ně může při zavírání vběhnout.Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..