Budujeme zahradu ve svahovitém terénu

Ne každý dům se zahradou je postaven na rovině, některé domy jsou v terénu postaveny tak, že je třeba vybudovat zahradu ve svahu, někdy je to kombinace obojího. Vytvoření zahrady ve svahovitém terénu je poněkud obtížnější než na rovině, je třeba zohlednit spoustu aspektů, ale pokud je svah vhodně osázen, výsledný efekt je úchvatný. Velmi záleží na tom, jestli se terén svažuje postupně nebo je prudký, v druhém případě je třeba zpevnění  vysazením listnatých nebo jehličnatých keřů. Také je důležité při vytváření a vysazování vzít v potaz ten fakt, na kterou světovou stranu je zahrada situována, ideální je na jih, slunné stanoviště rostlinám vyhovuje.


Koncepce

Při  osazování svažitého terénu  si musíme ujasnit, jak by měla výsadba vypadat. Záleží také na typu domu, volíme tak, aby ve spojení zahrady s domem docházelo k dokonalé harmonii. K futuristickému domu se nehodí romantická zahrada, ke klasickému venkovskému domu zase okázalé okrasné keře atd. Při výsadbě rostlin se řídíme základním pravidlem: pokud zvolíme osázení květinami, volíme vždy nejméně 3 rostliny od jednoho druhu, pokud bychom vysazovali od každého druhu jednu rostlinu, zahrada by byla nesourodá a nekoncepční. Musíme také pamatovat na to, do jaké velikosti se rostliny rozrostou za pár let, aby měly dost prostoru pro prosperitu a aby se vzájemně neprorůstaly a neutiskovaly. A protože správně osázená zahrada má být krásná od časného jara do pozdního podzimu, volíme takovou skladbu květin, aby bylo tohoto efektu dosaženo.

Výběr rostlin

Nejlépe se osazuje pozvolna svažující se terén, na jaře volíme půdopokryvné rostliny, zamezíme tak růstu plevelů a docílíme krásného efektu. K tomuto účelu jsou vhodné tařičky v pastelových barvách, tařice skalní, nízké floxy, štěničníky, velmi efektní a až do pozdního podzimu kvetoucí šanta kočičí, velký dojem vytváří vějířkovité listy kontryhelu nebo skupiny nízkých stříbrných trav. Je možno využít ve větším množství vysázených jarních cibulovin jako je například krokus, modřenec, sněženky nebo bledule.  Výsadbu po odkvětu jarních rostlin zpestřujeme skupinami nízkých kopretin, zvonků, krásnooček, kokard, nízkých růží a také skupinami nízkých letniček, velmi vhodné jsou například dlouho kvetoucí afrikány, šruchy nebo gazánie. Pokud pod svahem pokračuje pozemek u domu velice mírným svažováním, můžeme zvolit výsadbu vyšších květin včetně bylin i trav. Mohou být vhodně zpestřeny nižšími okrasnými keři, nejvhodnější je během celého roku hojně kvetoucí nízká mochna. Zde je možno výsadbu zpestřit několika solitérními rostlinami jako například ostrožka, lupina vlčí bob nebo knifofie (Kleopatřina jehla). Ještě dokreslí a umocní výsledný efekt.

Související:  Vzpěry sloupů na zemních vrutech

Budování skalky

Pokud máme k dispozici malou plochu ve svažitém terénu, je velmi vhodné vybudovat skalku, je to náročnější úkol, který vyžaduje i určité znalosti, ale vynaložené úsilí přinese své ovoce ve formě dokonalé harmonie a vyváženosti. Na založení skalky můžeme použít různé typy kulatých nebo nepravidelných kamenů, vhodným materiálem jsou například vápence, pískovce a travertiny. Základem pro založení skalky je vrstva kvalitní drenáže, kterou zasypeme hlínou a osazujeme kameny. Tyto zapouštíme do země do dvou třetin, pouze jedna třetina je nad povrchem. Vytváříme nepravidelná malá políčka připravená k výsadbě, skalka má být takovou malou kopií skalních útvarů, takže ve výsledku je mnohem více kamenitého materiálu než hlíny. Do vytvořených políček vysazujeme rostliny jednotlivě až na netřesky, kterých sázíme vždy více rostlin najednou. Pro osázení skalky jsou velmi vhodné takové rostliny jako jsou lomikameny, rozchodníky, hořce, lewisie, půdopokryvné floxy, tařice, tařičky, mochny, protěže, drobnolisté mochny, skalkové kopretiny a zvonky, prvosenky, koniklece, rozrazily, drobné hvozdíky a pochybky, Celkový dojem zpestřujeme výsadbou ozdobných nízkých trav a skupin různých druhů netřesků. Při výsadbě rostliny  obsypeme sutí, aby květy skalniček neležely přímo na vlhké zemině.

Osázení prudšího svahu

V takovém případě je nejdůležitější svah zpevnit, aby byl odolný proti erozi a sesuvu půdy. Naprosto nevhodné jsou trvalky nebo trávy, volíme jehličnaté nebo listnaté keře maximálně do výše 50 cm, jejichž kořeny poskytnou půdě dostatečné zpevnění. Keře vysazujeme hlouběji,abychom jim poskytly dobré podmínky pro růst, po zasazení je vhodné půdu pokrýt kvalitním mulčem. Pro tento účel jsou velmi vhodné různé druhy skalníků a jalovců, přísavník, borovice kleč, nízké mochny nebo červený tis. Pro vytvoření lepšího efektu se snažíme zvolit barevné kontrasty vysazovaného materiálu, umocní výsledný efekt.



Související:  Sedm důvodů pro vyvýšené záhony