Čistička odpadních vod

Budete-li si chtít postavit rodinný dům, budete se muset zabývat otázkou čištění odpadních vod. K tomu slouží domovní čističky, nebo také čistírny odpadních vod, které jsou určeny k čištění odpadních vod nejen z rodinných domů, ale i z chat, chalup a dalších podobných objektů. Čistička odpadních vod je vhodná pro stavby, u kterých není možné napojení na veřejnou kanalizaci, anebo pokud chce majitel objektu ušetřit peníze za stočné nebo za vyvážení septiku.


Dnešní trh nabízí pestrou paletu čističek odpadních vod, jejichž cena se pohybuje cca od částek kolem 30 tisíc korun výše, podle velikosti a dalších parametrů, k nimž patří i skutečnost, pro kolik lidí v domě je určena. Většinou se jedná o čističky biologické, které buď odbourávají, nebo neodbourávají fosfor a dusík. Biologické čištění probíhá pomocí mikroorganismů-bakterií, které žijí v nádrži bez použití chemie. Bakterie žijí z organického znečištění vody a rozkládají je na látky pro přírodu neškodné.

2

Ke svému životu potřebují kyslík, který je dodáván pomocí dmychadla. Takto vyčištěná voda se může bez problémů používat například k zalévání zahrady, mytí auta, nebo vypouštět do povrchových či podzemních vod. U domácích čistíren se nejvíce používá mechanicko-biologické čištění, pro které slouží plastové nádrže zapuštěné do země. Vnitřek nádrže je rozdělen na několik komor, ve kterých probíhá vždy určitá část čistícího procesu. Pro umístění čistírny je rozhodující, jaký typ si pořídíte. U některých je třeba na zimu zateplit víko. K chodu čistírny je nutný přívod elektrického proudu, většinou stačí zásuvka na 230 V a dále je třeba počítat také s přítokovým a odtokovým potrubím.

3

Po vyčištění odpadní vody zbudou produkty bakterií v podobě kalu, který se ukládá v kalojemu. Odtud se musí kal pravidelně odsávat a buď jej lze použít do kompostu, nebo jednou za rok nechat odvézt do obecní čistírny odpadních vod cca za 1000 Kč. Mnoho lidí považuje pořízení čističky za nepodstatnou záležitost, jedná se však o skvělou investici, která se stane svými funkcemi rázem nenahraditelnou součástí domu.

Zdroj obrázků: gandgpumps.co, ceylongreen.com, conplast.eu


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Jeden komentář k Čistička odpadních vod

  • Kubátová Jana  napsal:

    Dobrý den. Chtèla bych se zeptat jaké prostředky se musi používat. Zda bio a nebo klasické jary na nádobí nebo klasicky prášek na praní. Dèkuji.

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..