Co může ovlivnit cenu pozemku

Pokud hledáte pozemek ke koupi, je potřeba se seznámit s faktory, které mohou ovlivnit jeho cenu. Nezáleží teď na tom, jaké máte s pozemkem plány. Někteří chtějí pozemek z důvodu stavby rodinného domu, jiní zase kvůli tomu, aby si na něm mohli postavit malou chatu pro víkendové odpočinky. Třetí skupinou jsou tzv. investoři. Ti se zaměřují na takové pozemky, které mají růstový potenciál. Jestliže se do této kategorie pouštíte i vy, pak si přečtěte naše tipy. Cenu pozemku může ovlivnit hned několik faktorů.


Chcete-li na pozemku stavět, ověřte si, zda je pozemek vybaven inženýrskými sítěmi. Dále je nutné si projít veškeré informace týkající se pozemku. Nemá pozemek právní vady? Pokud nevíte, jaké body mohou patřit do této kategorie, poradíme. Za právní vady se rozumí ty vady, které vám nedovolují pozemek využívat dle svého uvážení. Mohou to být věcná břemena průchodu nebo průjezdu. Představte si, že si pořídíte pozemek, na který nebudete moct přijet vlastním automobilem, protože vám právní vady nedovolují tento úkon.

To může platit i o špatném průchodu, jestliže nejste vlastníkem vozidla. Všechny tyto tzv. vady mohou mít nemalý vliv na cenu pozemku. Záležet pochopitelně bude na tom, k čemu pozemek budete využívat. I přes to si myslíme, že jsou právní body považovány za mínusové. Jinými slovy díky ním ztrácí pozemek na hodnotě. Dalším bodem, který má vliv na cenu pozemku je tvar. Plánujete si pořídit pozemek ve tvaru trojúhelníku? Počítejte s tím, že jeho cena bude nižší v rozmezí od 20 do 35 %. Trojúhelníkové pozemky patří mezi ty vůbec nejhorší. Ideálním tvarem, co se týče pozemku je čtverec nebo obdélník.

Jaké další faktory jsou u pozemku důležité?

Lokalita patří k dalším důležitým bodům. Na lokalitu se nesmí zapomínat. Ta může cenu pozvednout na zajímavou částku, a to i v případě, že se nejedná o velký pozemek. Jestliže je pozemek postaven blízko města, kde je veškerá občanská vybavenost, máte vyhráno. Cena pozemku bude relativně vysoká. Nesmí se však v blízkostí pozemku nacházet jiné rušivé elementy, jež by měly za následek snížení ceny pozemku. Výše uvedené body patří mezi nejdůležitější faktory, které mohou výrazně ovlivnit cenu pozemku.

Rozhodně je nutné se zaměřit i na jiné body, abyste při koupi nenaletěli. K hlavním bodům patří kontrola pozemku v katastru nemovitostí. Je typ i druh pozemku pravdivý? Sděluje vám majitel o pozemku pravdu? Vše si lze ověřit v katastru nemovitostí. Podobně jsou na tom i případná práva třetích osob nebo tzv. spoluvlastnictví. Koupě pozemku patří mezi složité procesy. Jestliže se v tomto odvětví nepohybujete, zkuste se obrátit na profesionála, který vám bude schopen pomoct, a to tak, abyste byl v konečné fázi maximálně spokojen.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..