Co s listím na zahradě

Podzim je pro zahrádkáře obdobím postupného zazimování, odstraňování uschlých květin, úklidu nářadí a také hrabání spadaného listí. Často se v této souvislosti řeší otázka, kam s ním. Existuje několik možností, které však závisí jednak na množství listí, a jednak na jeho druzích.


Nejprve je však třeba listí uklidit, k čemuž nám poslouží buď tradiční hrábě, nebo modernější způsob, kterým jsou elektrické či benzínové vysavače listí.

Hrabání listí

Tuto činnost můžeme využít ke zdravému pohybu. Vhodné jsou k tomu hrábě dřevěné nebo drátěné. Podmínkou je také dostatečně dlouhá násada, abychom se nemuseli hrbit. Kdo se nechce namáhat s hráběmi, může využít techniku v podobě vysavače listí. Mají dva chody, jedním listí vysáváte do přichyceného pytle a druhým foukáte listí na hromadu. Ovšem vysavač použijte jen v případě, že se chcete listí zbavit. Pokud je chcete dávat do kompostu, připravíte se drcením ve vysavači o užitečnou žoužel, která je nezbytná pro tlení.

autumn-974882_640

Další postupy jsou různé. Jednak lze listí zužitkovat přímo na zahradě kompostováním, nebo přihrnutím k rostlinám jako ochrana před mrazy. Aby listí nerozfoukal vítr, stačí je přikrýt smrkovou větví. Druhou možností je odvézt listí do kontejneru na bio odpad, které jsou dnes města a obce povinny přistavovat.

Kompostování

Kompostovat můžete na vlastním kompostu, nebo si pořídit kompostér, který tlení listí mnohokrát urychlí oproti přirozenému kompostu. Listí promíchejte s posečenou trávou a kuchyňskými zbytky, případně můžete přidat piliny, hobliny, popel ze dřeva nebo drť z větví, které podrtíte v zahradním drtiči. Po zetlení vznikne velice kvalitní zemina, kterou můžete využít na zahradě k doplnění záhonů a prokypření půdy, nebo při sázení stromků či okrasných dřevin.

autumn-473059_640

Ne všechno listí se však ke kompostování hodí. Bez problémů je to s listím ovocných stromů. Ovšem například listí z ořešáků nebo břečťanu je pro kompostování absolutně nevhodné, jelikož se příliš dlouho rozkládá.
Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..