Co vše zařídit, pokud chcete stavět

Vlastnit rodinný dům je to největší bohatství, co si každý kromě zdraví může přát. Nejen, že nebudete nuceni platit nájem za byt, který není a nebude váš, ale zároveň také budete mít vlastnictví, které odkážete svým dětem. Než však takový dům začnete stavět, budete muset zařídit mnoho věcí, které budou stát čas.


Co je nezbytné pro začínají stavbu

• Hypotéka – jednoznačně nejdůležitější pro stavbu jsou finance. V dnešní době si jen málokdo dokáže postavit dům z vlastních zdrojů, musí tedy sáhnout po alternativě hypotéky. Bohužel ani cizí zdroje nejsou vždy stoprocentní, protože vám nikdo nezaručí, že hypotéku dostanete. Posuzovat se budou vaše stávající příjmy a výdaje, vaše platební historie a také registr dlužníků. Konkrétní banky po vás mohou chtít mnoho dalších informací. Finančně budete potřebovat zajistit nejen samotnou stavbu, ale také pozemek, projekt a pracovníky, pokud nebudete stavět svépomocí.

• Pozemek – jestliže chcete stavět, musíte si také zajistit stavební plochu. Všeobecně platí, že pokud budete stavět v centru jakéhokoli města, pak budou pozemky mnohem dražší, než na venkově. Při zakoupení pozemku si vždy přesně zjistěte, zda se jedná o stavební parcelu. Pokud si totiž zakoupíte pozemek, který není ke stavbě domu uzpůsoben, raději ho nekupujte, přepis takového pozemku by trval příliš dlouho. Pozemek, který je vhodný ke stavbě má zajištěné technické vybavení, odpad, napojení na elektrický proud apod., jinak není možné na pozemku stavět. Zjistěte také, zda na pozemek není jakékoli právní břemeno, což se vše dá zjistit v Katastru nemovitostí.

• Stavební projekt – pro stavbu je také nezbytné mít připravený projekt. Budete tak vědět, kde se bude co nacházet, ale zároveň se také jedná o důležitý dokument, který budete muset předkládat stavebnímu úřadu, aby vám vydal stavební povolení. Projekt není možné nakreslit jen tak v ruce, budete potřebovat specialistu, aby vše bylo podle zákona. Specialistu vždy vybírejte podle referencí klientů, abyste na projekt nemuseli čekat měsíce. Také si rozmyslete, zda budete volit menší firmy projektantů, kteří mají více času. Větší společnosti jsou většinou najímány na větší stavby. Každý projekt je klientovi většinou dodán v kreslené papírové formě, je však možné vystavit i 3D projekt domu pro ty, kteří si to nedokážou snadno představit.

Související:  Čištění koberců Praha 4: Moderně a výkonně proti prachu

• Stavební povolení – budete také muset zajít na stavební úřad. Na celkovou stavbu budete potřebovat stavební povolení, zatímco na menší úpravy by vám v některých případech stačilo pouhé ohlášení stavby. Na úřadě budete muset vyplnit přiložený formulář, podle kterého bude následně úřad postupovat při vystavování. Při schválení povolení dostanete doklad, který musíte připevnit na stavbu, aby byl viditelný pro každou kontrolu.