Elektrická sekačka z Lidlu

Není tráva jako tráva, to zjistí každý zahrádkář, jakmile svou zahradu rozdělí na různé plochy a všude pěstuje jiné rostliny nebo stromy. Jinak se seká tráva kolem záhonů, jinak vedle kamenné bylinkové spirály a úplně jinak u plotů z pletiva. A tak jsme i my k původním dvěma sekačkám, malé a ještě menší, postupně dokupovali další sekačky, aby sekání trávy bylo efektivní. Posledním přírůstkem v naší flotile sekaček je sekačka elektrická se sběrným košem. Jak se s ní udržuje trávník?


Dokud jsme neměli v zahradě téměř žádné stromy a ovocné keře, bylo pohodlné sekat trávu silným křovinořezem na podvozku. Kolem květů zase všechno šlo hladce a hlavně bezpečně akumulátorovým vyžínačem. Vyžínač s třicet kubíkovým motorem zase udělal práci „něco mezi“, kdy Zipepr byl příliš silný a Hecht na baterku zase nemohl. Nevýhoda práce s vyžínači byla ta, že okolí domu bylo oházené trávou a také kamenná spirála musela být po každém sekání čištěná od nalétané trávy. Nemluvě o tom, že při sečení vyžínačem není tráva posečená úplně rovně. Zejména ve dvoře, kde máme trávník, nám to začalo vadit.

Začali jsme zvažovat, že si pořídíme sekačku na čtyřech kolech se sběrným košem na trávu. A s benzínovým motorem. Sekají s nimi i sousedé, občas slyšet zaskřípění nože o kámen. Spodní část zahrady a dvůr již máme vyčištěné od kdejakých „nepořádků“, tak bychom takový problém mít nemuseli. Jelikož ale máme křovinořezy a vyžínače s různými dvoutaktními motory, máme i dvě bandasky s benzínem a olejem v různém poměru. A ještě bychom museli skladovat i čistý benzín do nové motorové sekačky. Začali jsme tedy zvažovat sekačku elektrickou, tak plánujeme takto sekat trávu v blízkosti domu, kde je zavedena elektřina.

Nejlevnější elektrické sekačky s košem mi připadaly jako hračky, zvažovali jsme tedy něco lepšího, když se objevila v Lidlu elektrická sekačka s motorem 1,8 kW a záběrem 42 cm s padesát litrovým sběrným košem. Bez pojezdu a za cenu příjemnou. Rozhodli jsme se „to risknout“ a vyzkoušet v naší zahradě.

Zatímco brzy na jaře se nízká tráva sekala dobře, i díky centrálnímu nastavení výšky sečení od 20 do 70 mm, už za dva týdny v husté trávě do půl lýtek má tato sekačka problém. Hustá tráva ji dusí a koš se rychle naplní. Tam kde vysokou trávu nejprve pokosím vyžínačem a po pár dnech zarovnám touto sekačkou nebo kde od začátku seču v desetidenních intervalech a tráva je nízká, tam jde sekání bez problémů.

V dolní části zahrady máme rovinu nebo jen mírný svah, takže mi pojezd nechybí. Sekačka je lehká a proto se snadno tlačí samozřejmě dokud za sebou netáhne dvě prodlužovačky. Museli jsme dokoupit jednu třicetimetrovou na zátěž 10A, která je tenčí a lehčí než naše první 16 A k štěpkovači.

Celkově sekání trvá déle, než křovinořezem, ale není třeba už trávu hrabat, rovnou z koše ji sypeme na záhony, které mulčujeme. Takže je to vlastně stejně náročné, jako předtím s křovinořezem a hráběmi. Místa, která nyní kosíme sekačkou na kolečkách, jsem i předtím sekal stejně často, pouze křovinořezem, protože jsou to místa, kde se neustále pohybujeme. Tedy dvůr, předzahrádka a přechod ze dvora do zahrady i rekreační zóna se slunečníkem a grilem. Jen je to nyní snazší, jednoduší a pohodlnější. Křovinořez je hlučný a přenáší vibrace do rukou, elektrická sekačka je tichá a pohodlná.

Myslím, že jsme si vybrali dobře.
Označení:  , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..