Financování rodinného domu a možnosti

Rekonstrukce rodinného domu nepatří mezi levné záležitosti. Pokud tedy nad tímto procesem přemýšlíte a nemáte dostatečné množství finančních prostředků, pak se neobejdete bez rozumného financování. Možností je v tomto případě více. Záležet ovšem bude na vás, pro jakou z nich se rozhodnete. Jestliže se v tomhle odvětví nevyznáte, rozhodně je na místě si napřed něco málo nastudovat. Teprve poté můžete podnikat kroky, jež vás dovedou do úspěšného konce a vy se tak budete moct radovat z rekonstrukce, která vám změní váš domov.


Financování rekonstrukce rodinného domu

První variantou je hypotéka. Je potřeba mít ale rodinný dům zaplacen. U rekonstrukce hypotéky se jedná o tzv. zpětnou hypotéku, kdy vám je vyplacená částka za váš rodinný dům, kterou následně splácíte. Jinými slovy budete ručit rodinným domem. Pochopitelně si nemusíte vzít celou částku, která vám bude za váš rodinný dům nabízená. Hravě si postačíte s financemi, jež pokryje náklady rekonstrukce. U hypotéky je nutné vzít ale minimální částku. Ta se pohybuje u většiny bank v rozmezí od 300 do 500 tisíc korun

Druhou variantou je americká hypotéka. I tady ručíte rodinným domem. Rozdíl je však v tom, že finance nemusíte využít čistě jen na rekonstrukci. Jedná se totiž o neúčelový úvěr, a tak si můžete vzít vyšší částku a pořídit si tak následně i další potřebné věci. Nevýhodou je ovšem vyšší úroková sazba. Pokud tedy nepotřebujete finance navíc, je dobré se zaměřit na klasický hypoteční úvěr. Americká hypotéka v sobě skrývá i vyšší poplatky, a to ve chvíli, kdy budete chtít úvěr splatit předčasně. Důkladně promyslete, jestli potřebujete finance navíc či nikoliv.

Další varianty financování rekonstrukce rodinného domu

Třetí variantou je klasický spotřebitelský neúčelový úvěr v bance. Tyto půjčky bankovní instituce řeší na denním pořádku. Nemusíte odpovídat na otázky, k čemu finanční prostředky využíváte. Spotřebitelský úvěr tak funguje podobně, jako výše uvedená americká hypotéka. Problém je ovšem v tom, že vám nenabídne výhodné podmínky, co se týče úrokové sazby a doby splatnosti. Ta se u klasických úvěru pohybuje v rozmezí od 7 do 10 let. Záviset bude na výběru bankovní instituce. Úroková sazba může být v některých případech až příliš nevýhodná. Hlavní roli hraje bonitu klienta a jeho finanční historie.

Související:  Jak skladovat dřevo na zimu

Další variantou je nebankovní půjčka. U té musíte být maximálně opatrní. Pozorně čtěte podmínky půjčky, protože vás jinak může dostat do nepříjemné situace. Nebankovní půjčky sice mohou být pro klienta výhodné. Na druhou stranu se jedná o krajní možnost. Nebankovní půjčku vyhledávejte až na konci, kdy nemáte jinou možnost. Jestliže se pro tuto variantu rozhodnete, vybírejte podle referencí a recenzí. I přes to si následně důkladně několikrát po sobě přečtěte smlouvu. Poslední variantou je financování rekonstrukce je úvěr ze stavebního spoření. Tato varianta nabízí jeden z nejvýhodnějších úvěru vůbec, budeme-li se dívat na rekonstrukci rodinného domu.