Indiánská borůvka = muchovník = amelanchier

Češi jsou národem zahrádkářů. Pěstujeme prostě všechno, co nám na záhonku nebo v trávníku dokáže vyrůst. Jabloně, hrušně, slivoně, třešně, broskve, meruňky, víno, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny a nekonečné množství různé zeleniny. Pokud nestříkáme, tak je to všechno BIO!


V posledních letech na nás ze zahradnictví útočí kanadské borůvky, kamčatské borůvky nebo indiánské borůvky. Tak jsou to borůvky nebo ne? A jak je to s těmi indiány?

Indiánská borůvka neboli muchovník, latinsky amelanchier

Muchovník je keř nebo menší strom. Je zcela nenáročný a odolný, kam ho zasadíte, tam poroste. Na rozdíl od borůvek nemusí mít kyselou půdu. Vydrží sucho i mráz. Nejlépe vynikne sám v prostoru jako nádherná solitéra. Na jaře je obsypán jemnými bílými květy, které jsou pastvou pro včely, v létě ho zdobí fialovomodré chutné plody a na podzim se jeho listy zbarví do úžasné žluté, oranžové nebo červené barvy. Plodí většinou třetí rok po vysazení. Na choroby ani škůdce obvykle netrpí.

Proč borůvka, když to není malý keřík z našeho českého lesa? A proč indiánská? Muchovník k nám připutoval ze Severní Ameriky a plody tvarem a barvou připomínají naše borůvky a pozor – také tak barví! Borůvkovou chuť ale nečekejte, to byste byli zklamaní. Muchovník naopak předčí borůvky svou sladkostí, kyselý není nikdy. Děti ho milují.

Nejlepší druhy muchovníku pro české zahrádky

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)

Nejčastější druh na trhu, má mnoho sobě dost podobných odrůd. Nejbujněji rostoucí a s největšími plody je odrůda Martin. Dorůstá do výšky 3–5 metrů. Chuť je sladká a dobrá.

Dalšími odrůdami jsou Thiessen, Northline, Smoky, Honeywood a mnohé další.

Muchovník kanadský (Amelanchier canadensis)

Má prakticky jediného zástupce, kterým je odrůda Princ William. Rozhodně si ho nenechte ujít.

Související:  Rajčata hlavou dolů

Vzrůstem je sice malý (do 3 metrů) a roste pomalinku, ale ta chuť! Je výrazně aromatický, takový „bonbónový“.

Muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii)

Muchovník velkokvětý (Amelanchier grandiflora)

Jedná se o dva názvy jedné odrůdy. Mezi její nejznámější zástupce patří Ballerina a Vicky. Jsou to dobré, sladké odrůdy, které bujně rostou.

Plody muchovníku se hodí na šťávy, džemy nebo do koláčů, ale nejlepší jsou čerstvé z keře rovnou do pusy. Obsahují zejména vitamín C a B2 , zvyšují imunitu, pomáhají při nachlazení a podporují trávení.

POZOR!

Nezralé plody obsahují jedovatý prunasin, který můžeme najít třeba v jádrech meruněk nebo v hořkých mandlích. Nepanikařte! Pro otravu byste museli sníst kila.

Na co si ale opravdu musíte dát pozor, tak to jsou ptáci. Těm bohužel muchovník neuvěřitelně chutná a jsou schopní sklidit menší keřík rychlostí blesku. Zejména Princ William je v ohrožení! Jednoduchá rada – přehoďte přes keř plný dozrávajících plodů síť proti ptákům, kterou běžně koupíte v zahradnictví nebo hobby marketech.