Jak vybrat pračku

Vaše pračka dosloužila nebo jste se rozhodli koupit novou, ale na co se při výběru zaměřit? Rozhoduje několik faktorů, především však výběr závisí na tom, kolik místa máte a pro kolik lidí bude pračka sloužit.


Na trhu je na výběr ze dvou typů – plněné vrchem a předem. Vrchem plněné pračky jsou užší a u předem plněných je zase výhodou jejich variabilita (funkční i rozměrová).

Pračky plněné předem

U těchto praček je snadnější přesun prádla z koše do bubnu a zpět, je na výběr z většího množství modelů – s mechanickým ovládáním, s odloženým startem, schopností automatického dávkování pracího prostředku nebo s grafickým barevným displejem v českém jazyce. Další předností je lepší stabilita, díky níž je i tišší. Také lze zakoupit modely podstavné či vestavěné se zasazením do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku. Má větší kapacitu bubnu. Lze na ni postavit sušičku. Musíte však počítat, že tento typ pračky potřebuje prostor pro otevírání dvířek.

Pračky plněné vrchem

Tyto pračky mají výhodu v tom, že nepotřebují před sebou žádné místo pro otevírání dveří bubnu, tudíž se lépe hodí do menších bytů či garsonek. Také se spíše hodí pro starší lidi, především kvůli výšce, dalším důvodem je to, že se nemusí ohýbat při plnění pračky. Na trhu je však menší výběr.

600px-european_top_washingmachine

Na co se zaměřit při výběru pračky

Kapacita bubnu a jeho vlastnosti, tedy i množství prádla, které budete prát. Aby bylo praní co nejvíce efektivní, je vhodné naplnit buben na maximum u zvoleného programu. Spotřebitelé také často berou v potaz počet otáček – vyšší počet je výhodnější především pro ty, kdo mají sušičku.

Buben s velkými otvory pro průduchy vody není příliš šetrný k prádlu, vytvářejí se „žmolky“, které vznikají odstředivou silou při ždímání a vtlačení látky do otvorů bubnů. Lepšímu pohybu prádla v bubnu napomáhají „unášeče“ prádla, které by měly být rozprostřeny asymetricky. Rozdíl je i v materiálu bubnu – vhodnější je plast, litina nebo nerez, voda tak nebude mít na buben nepříznivý vliv.

washing-machine-943365_960_720

Ovládání pračky by mělo být jednoduché a srozumitelné, dveře by se měly otevírat bez jakýchkoli obtíží a v případě pračky plněné předem by měly mít velký otevírací úhel pro snadné vkládání a vyjímání prádla. Zkontrolujte též dostupnost jednotlivých tlačítek. Stále častěji se setkáváme s displejem, na němž můžete sledovat průběh pracího cyklu.

Máte – li doma malé děti, přemýšlejte nad pračkou s dětskou pojistkou. Zabráníte tak nechtěnému zapnutí či ovládání pračky dětmi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..