Jak vyrobit kompost vlastníma rukama

Výjimečnou kvalitu organického hnojiva nabízí kompost. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že ve své struktuře a principu je nejblíže k přirozenému humusu. Myšlenka kompostování je součástí systému přírody, kde jsou všechny procesy vzájemně propojeny a vhodné. Rostliny umírají a zůstávají na svých původních místech, prostřednictvím činností mikroorganismů v humusu se navracejí jako hnojivo do půdy. Nedávné vědecké studie ukázaly, že s pomocí vysoce kvalitního kompostu lze dosáhnout rehabilitaci nemocných a vyčerpaných půd, vrátit jim bývalou plodnost a schopnost reprodukce.


Klasické kompostoviště

Kompostování probíhá v mělce vykopané jámě, hluboké maximálně půl metru. Vytěženou zeminu zamíchejte do kompostovaného materiálu. Na dno položte děrované plastové trubky nebo nařezané větve. Odpad vrstvěte postupně. Nejdříve dávejte posečenou trávu, zelené zbytky rostlin, listí, seno a části plevelů, které překrývejte 0,1 m silnou vrstvou zeminy. Kompostéry umísťujte do stínu v odlehlém koutě zahrady a nezapomínejte je zalévat, aby byl materiál uvnitř vlhký. Příprava kompostu fermentací trvá několik měsíců až let. Proces se urychluje častým promícháváním a provzdušňováním, ale zejména přidáváním většího množství snadno rozložitelného zahradního odpadu s vyšším podílem dusíku.

Rychlokompost

Nejznámější druh rychlokompostu nazýváme termokompost. Připravuje se v uzavřeném prostoru, buď v igelitovém pytli, plechovém sudu, nebo ve speciální plastové „kompostovací pícce“. Během rozkladu se kompost zahřívá na teplotu +5 až +70 ° C a z původní hmotnosti posečené trávy a rostlinného odpadu se ztrácí 50 až 70%. Rychlokompost se dá připravovat během celého roku. Uskladňujte ho ve vyhloubené jámě ve stínu.

Základy procesu kompostování

Podstatu aerobního tlení (tj. s kyslíkem) lze vysvětlit jako zpracování materiálu různými mikroorganismy (převážně bakteriemi a houbami), které potřebují velmi specifické podmínky pro život. Tyto mikroorganismy jsou v přírodě všude zastoupeny – nemusíme je tedy kupovat a jimi očkovat. Musíme pouze zajistit životní podmínky pro tyto bakterie a houby a kompostování probíhá samy. Nejdůležitější z těchto podmínek jsou: vlhkost, vzduch (kyslík), složení vstupního materiálu, přídavek půdy, promísení, tma a teplo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..