Jak zazimovat dům nebo chatu

Blíží se zima a my začínáme pomalu přemýšlet, co všechno bychom měli stihnout, než napadne sníh a udeří mrazy. Jak připravit dům či chalupu na toto chladné období? Na co bychom neměli zapomenout, aby nás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení?


Tyto otázky si kladou především chataři a chalupáři, kteří svá letní sídla pomalu opouštějí. V případě, že mezi ně patříte i vy, máme několik typů na opatření, která musíte provést, aby mrazy, tíha sněhu, případně nezvaní hosté vaše chaloupky nepoškodili.

Voda

Zmrzlá voda zvětšuje svůj objem a vše, v čem se nachází, roztrhne. Proto je důležité všude tam, kde nebude zajištěno vytápění nebo temperování, vodu vypustit, nebo do ní přimíchat látku, která zabrání zamrznutí. Může to být vhodná nemrznoucí kapalina, či chemická látka.

2181029_02fc1893

Nezapomeňte ani na vodoměr. Je potřeba jej dostatečně zajistit proti zamrznutí a tím zabráníte poškození nebo zničení, případné finanční náhradě správci vodovodů.

Další nezbytnosti

Dveře a okenice – v případě oken dřevěných se zakytovanou skleněnou výplní je třeba zkontrolovat upevnění skla v rámu. Silná zimní vichřice může sklo poškodit nebo rozbít. Mráz a led by mohl poškodit dveře a okenice. Je dobré překontrolovat barevný nátěr.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Polní myši – hledají v opuštěných staveních úkryt a potravu. Pokud tedy nějaké potraviny na chalupě zůstanou, pečlivě je zajistěte. Stejně tak oblečení nebo peřiny, v těch si s oblibou budují hnízdo.

Okapové roury a žlaby – vyčistíme od listí a větviček. Aby v nich nezůstávala voda a nezamrzla. Hrozilo by poškození.

Střecha – prohlédněte ji a ujistěte se, že nikudy nezatéká a není nikde nic nalomeného nebo vyhnilého. Váha mokrého sněhu může poškozenou část prolomit.

Úklid půdy a sklepa – nepotřebné věci vyhoďte. Nechystejte úkryt pro myši. Případně umístěte pastičky.

Úklid okolí – nezapomeňte uklidit žebřík a drobné nástroje, kterými by případní nezvaní hosté mohli vypáčit zámek nebo rozbít okno. Zkontrolujte pevnost a funkčnost všech zámků.

Elektřina – vypojte ze zásuvek všechny přístroje a vypněte elektřinu.

Jedna rada na závěr: Je dobré občas zajet na „kontrolu“, postarat se o odklizení sněhu. To budí dojem, že chalupa není opuštěná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..