Kdy začít sázet zeleninu na zahrádce?

Těšíte se z vaší nové zahrádky, ale prozatím jste úplní začátečníci? Nevíte, co kdy začít sadit, aby vše plodilo, jak mělo? Nemusíte se toho vůbec obávat. Vše vám dnes poradíme. Zelenina a bylinky jsou totiž základem každé zahrádky. A posuďte sami, nechutná domácí zelenina lépe, než ta zakoupená v obchodě? Rozhodně ano. Nesmíte se sázení bát.


Začínáme únorem a březnem

Říkáte si, že je v únoru ještě příliš zima na to, abyste začali sadit? Ano většinou to tak je. Únor a březen jsou ale specifické v předsazování. Některé druhy zeleniny se předsazují doma v teple či vytápěných pařeništích. Jakmile rostlinky poporostou a naberou sílu, můžeme je zasadit ven. Přesvědčte se, že v období, kdy je přesazujete ven, už nebývají mrazy. V únoru se předsazuje celer, brokolice, lilek, papriky. Někdy i cibule, rajčata a petrželka.

Na začátku března máte ještě poslední možnost předsadit zeleninu, na kterou jste v únoru zapomněli. V březnu se dále předsazuje meloun, špenát, petržel, ředkvičky a také mrkev.

Duben

V dubnu záleží na počasí. Mnohdy léto přijde časně a v dubnu už bývají nadprůměrné teploty. Některé roky se již stalo, že v dubnu ještě sněžilo. V tomto období je možné zasadit na záhonek předpěstované sazeničky. Dávejte si však pozor na počasí. Mrazy by mohly rostlinky poškodit. Jestliže máte na zahradě skleník, je to ta nejlepší volba pro zasazení předpěstované zeleniny. Většina skleníků je totiž mrazuvzdorná.

Květen a červen

Květen je velmi ideální pro zasazení salátových okurek a také cuket. Dále v tomto období můžete zasadit i kukuřici a luštěniny. V červnu můžete sadit například kedlubny, saláty či růžičkovou kapustu.

Červenec a srpen

Červenec a srpen jsou posledním vhodným obdobím pro pozdní vysazení zeleniny. Komplikací však je, že rostliny začínají plodit pozdě na podzim. Pokud tedy začne zima příliš brzy, nemusí se plody vůbec vydařit. Buď nedozrají, nebo budou příliš malinké. Vysít můžete kapustu, ředkvičky či mrkev.

Kdy se sází česnek?

Sázení česneku je velmi specifické. Nesadí se totiž v období, jako ostatní zelenina. Sadí se na podzim. To znamená, že nejvhodnější doba pro sázení česneku je říjen. Česnek je schopný hravě přežít zimu. Jakmile mrazivé počasí skončí, česnek sám začne vykukovat na povrch.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..