Kolik solární elektrárna ušetří?

Kromě technických otázek často slýchám právě tuto. Kolik elektrárna ušetří, jaká je návratnost a zda se vůbec vyplatí namísto elektrické přípojky. Samozřejmě, že jsem před její stavbou toto všechno zvažoval a počítal. Zatím je v provozu něco přes dva měsíce, ale už mám první konkrétně změřená reálná čísla.


Když potkáme někoho ze známých a přijde řeč na solární elektrárnu, často slyším, že „Ano, slyšel jsem, dvě staré baterky z náklaďáku a dva solární panely a běží na to televizor“. Anebo nedávno jeden kamarád nadhodil, že už má čtyři malé panely a tři olověné baterky a je velmi spokojen. Tak tohle je rozhodně cesta, kterou jsem se ubírat nechtěl. Je to na delší debatu. Jedna na televizi nekoukáme a jednak jsem předpokládal aspoň nějaký výkon své elektrárny. A ani Řím nepostavili za jeden den, takže i naše elektrárna je stále ve výstavbě. Základ je hotový a je modulárně připravena na další rozšiřování, či spíše posilňování jednotlivých uzlů.

Koncem února a v březnu jsme využívali elektřinu na štěpkování vrbových prutů našim elektrickým štěpkovačem, celkově šlo o několik hodin intenzivní práce při průměrné spotřebě asi 1 kWh. K tomu se ohřívala voda v elektrickém bojleru, naše denní spotřeba na mytí nádobí a uklízení se pohybuje v rozmezí 20 až 40 litrů, přičemž 20% se spotřebuje zbytečně, protože se musí nechat odtéct vychladlá voda ze špatně udělaných rozvodů. Za toto platit by mě porazilo, ale samozřejmě už je připravena rekonstrukce celého systému. Ani solární elektřinou nelze plýtvat, není totiž zadarmo a zejména v zimě jí není neomezené množství. A část elektřiny se využila na temperování domu. Celkově s ev březnu ze solárního systému vyrobila a spotřebovala elektřina v hodnotě cca tisíc korun.

Související:  Nové bydlení v Praze 9

V dubnu už bylo slunce o hodné víc, ale elektrárna dokáže vyrábět i při zatažené obloze celkem slušně. Není to na bojler, ale baterky to dobíjí slušně a malé spotřebiče jedou i přímo z panelů. Kromě bojleru a odvlhčovače (ten jede prakticky nonstop a už je to vidět) se hodně elektřiny spotřebovalo i na sečení trávy. Jednak elektrickou sekačkou za pomoci prodlužovaček dosáhnu od domu až ke kurníku, jednak z FVE nabíjím dvojici 8 Ah akumulátorů pro křovinořez Parkside. Do 20. dubna jsem spotřeboval na sečení všech pozemků 2 pětilitrové bandasky benzínu s olejem, ale jednu jsem díky sečení na slunci ušetřil. Také jsme už využili vlastní elektřinu na přípravu jídla, tím jsme ušetřili za „státní“ elektřinu nebo plyn. Za tyto dvě dekády jsme vyrobili a využili víc elektřiny ze slunce, než za celý březen. A za tuto elektřinu jsme samozřejmě nemuseli platit distributorům. Už se těšíme na první přeplatky a snížení záloh.

Ještě mé čeká dokončit nějaké drobné káblovačky, které udělají obsluhu elektrárny jednodušší a zlepší využití elektřiny, čím dále snížíme spotřebu od distribučky a tedy i přímé finanční náklady. Rozšíření pole panelů zůstane zřejmé až na konec léta/podzim, podobně i přidání dalších baterek.

Úspory se zdají měsíčně nízké, ale ročně se jedná už o pěkné sumy. Ale hlavně jsme pokojní, krize-nekrize.