Kompost není odpad

Kompost je ideálním místem pro uskladnění rostlinného odpadu ze zahrady. Celé větve se nevyplatí do kompostéru házet, k jejich předzpracování slouží štěpkovače. Velké kusy by se dlouho rozkládaly a ostatní živiny by se z kompostu „vytratily“. Ale posečená tráva, pokud ji nechcete využívat k mulčování kolem stromů nebo na záhony (což je škoda) se rozkládají velmi rychle a také zeleninové natě či listí.


Zákon definuje jako odpad vše, co již nemůže sloužit původnímu účelu. Dokonce i slupky ze zeleniny nebo mdlá rozmražená zelenina je podle tohoto odpad. A nepatří do kontejneru s komunálním smíšeným odpadem. Mnohé obce už před časem svým občanům rozdávaly plastové kompostéry z eurodotací. Aby v komunále skončil opravdu jen nerozložitelný odpad a zbytky z kuchyně i zahrady skončily v kompostéru vedle.

Jen to nesmí skončit tak, jako v jedné obci. Kompostéry umístili u brány, hned vedle kukanádoby. Tu vyvážejí pravidelně podle naplnění odpadem. Jen nikdo nevyvážel obsah kompostérů. A nikdo nevysvětlil občanům, co se v něm vlastně děje. Že rostlinný odpad se rozkládá a vzniká kompost pro zúrodnění zahrady nebo pro použití do truhlíků na okna. A proto kompostér nepatří k bráně vedle smetí, ale na stinné místo v zahradě. A že je nikdo nebude vyvážet.

Kompostování rostlinného odpadu z kuchyně a zahrady bylo zavedeno proto, aby se snížil objem vyváženého odpadu a tím i celková cena za vývoz odpadu. Ale správné pochopení procesu kompostování a jeho správná realizace kromě úspor v odpadovém hospodářství dokáže ušetřit i na jiné straně. Nepotřebujete kupovat hnojiva pro záhony ani substráty pro výsev či výsadbu nových ovocných keřů. Protože materiál do kompostu není odpad, ale cenná surovina, kterou byste neměli plýtvat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..