Kopřivový výluh proti mšicím

Chtěli byste ochránit stromy ve své zahradě před škůdci a rádi byste se při tom vyhnuli chemickým přípravkům? Máte možnost používat přípravky na přírodní bázi, které zlikvidují škůdce, ale neublíží rostlinám ani jiným živočichům a nebrání vám v konzumaci ovoce, ať už na ošetřovaných stromech a keřích nebo v jejich těsné blízkosti. Jednou z možností je využít kopřivu, která určitě roste i na vašem pozemku a udělat z plevele užitečnou rostlinu.


Výluh z kopřiv se využívá již dlouhá léta, znali ho i naše babičky. Kromě toho, že kopřivou se krmili na selských dvorech husy a housata, že se mladé kopřivové lístky používali na čaj, tak kopřiva má využití i v přírodním pěstování plodin. Výluh z kopřivy je skvělým pomocníkem v boji proti mšicím. Malým cizopasníkům, kteří vysávají životodárnou šťávu z mladých výhonků stromů, keřů, ale i květů, jako například růží.

msice

Nejrychleji se mšic zbavíte chemickým postřikem, který si koupíte v zahrádkářských potřebách. Spolu s mšicemi však zabijete i jiné druhy hmyzu. Doplatit na to mohou například berušky, které jsou našimi spojenci v boji proti mšicím. Ti roztomilí tečkovaní broučci jsou vlastně predátoři, dravci, které loví mšice a požírají je. Postřikem si kontaminujete i jahody, které rostou pod stromy nebo v jejich blízkosti a které po ochrannou lhůtu (za kdy se postřik smyje z rostlin nebo rozloží a přestane být jedovatý) nemůžete vy a vaše děti během hry v zahradě jíst.

koprivy

Nicméně postřik z kopřivy není takový nebezpečný. Účinně totiž zlikviduje mšice, ale jiným tvorům neublíží a už vůbec není škodlivý v souvislosti s konzumací ovoce ze zahrady. Jak si ho připravit?

Máte na výběr dvě možnosti.

Čerstvý výluh z kopřiv připravíte tak, že natrhané celé rostliny kopřivy zalijete vodou v soudku nebo přiměřené nádobě a necháte louhovat 24 hodin. Pak přes sítko nebo dámskou punčochu výluh přelejete do zahradního postřikovače a ošetříte stromy. Někdo rostliny nařeže nebo natrhá na menší kusy, cca 25-30 cm. Nádoba by neměla být kovová, pro reakci kovu a látek ze kopřivy.

Související:  Správná obuv zahrádkáře

Koncentrovaný výluh z kopřiv připravíte stejným způsobem, ale kopřivu necháte ve vodě celý měsíc. Doporučuji na odlehlém místě v zahradě, protože to fakt strašně smrdí. Po scezení výluh před postřikem zředíte 1:10 čistou vodou a můžete postřikovat.

Vylouhované rostliny nevyhazujte. Jsou skvělým materiálem do kompostu, urychlují jeho rozklad.

Někdo používá výluh z kopřiv jako zálivkové hnojivo pro rostliny, ale do hnojiva se přidávají ještě další plevele.

Kopřiva roste na okrajích pozemků, u plotů, všude kde jí to dovolíte. Není to však jen plevel, kterou je třeba bezhlavě likvidovat. Nákup chemických prostředků i mechanická likvidace stojí peníze a čas. Když však pomocí rukavic kopřivu vytrháte a použijete k výrobě postřiků proti mšicím nebo hnojiva, ušetříte dvakrát. Rozumné je kopřivu trhat postupně. Sice nevyčistíte vaši zahradu na komplet od plevele, ale vždy budete mít k dispozici potřebné suroviny pro domácí výrobu ochranných přípravků. Po čase sami zjistíte, kolik kopřivy můžete zcela zlikvidovat a kolik vám jí stačí pro použití ve vaší zahradě.