Můj dům, můj hrad

Tradiční přirovnání našich obydlí ke středověkým tvrzím často pokulhává. O nedobytnosti si můžeme nechat jenom zdát. Leda bychom s tím chtěli něco udělat. Největším rizikem jsou plastová okna. Stačí dostatečně robustní šroubovák a vědět, kam ho strčit, kde zatlačit a zapáčit, a plastový rám okna se zlodějovi poddá téměř bezhlučně za pár sekund.


Podobně je tomu s moderními okny s dřevěným rámem, která používají prakticky stejné kování jako okna plastová. Nemluvě o starších dřevěných oknech, která nemají vícebodový zámek. To je pro zloděje hračka.

Stávající vstupy do domu však můžeme i dodatečně vybavit nadstandardními bezpečnostními prvky, které sice nezvýší odolnost samotných oken či dveří, ale ztíží jejich překonání. I zloději jdou raději cestou nejmenšího odporu, takže každý bezpečnostní prvek zvýší šanci na to, že půjdou raději „o dům dál“.

mailbox-1075887_960_720

Nejjednodušším řešením je rozpěrná tyč se zámkem, která výrazně znesnadní otevření rámu okna či balkonových dveří. Nezvaný host navíc toto opatření rychle odhalí a o vypáčení okna se v lepším případě ani nepokusí.

Méně nápadná je výměna stávajících okenních klik za bezpečnostní či montáž dveřní petlice. Jejich přítomnost však lupič odhalí třeba až po zničení okna či dveří. Účel však splní, neboť zabrání vniknutí nezvaného hosta do objektu.

Jak postupovat

Prvním krokem je nalezení a vyznačení správné pozice s ohledem na velikost okna. Při použití jedné tyče jde o místo kousek nad polovinou výšky okna, dvě tyče by měly dělit rám zhruba na třetiny. Důležité je dodržení vodorovné polohy tyče při montáži kotevních bodů. V tomto okamžiku je vhodné mít po ruce pomocníka, který přidrží tyč, zatímco měříme a kreslíme.

 

Kromě tyče samotné záleží pevnost celého zabezpečovacího systému na dobrém ukotvení ve špaletě. Proto jsou k tyči dodávány speciální pouzdra, která se zasunou do otvorů o průměru 16 a hloubce 140 mm. Fungují na principu kotvy – při rozporu tyče se vnitřní část pouzdra zasune a rozepře, takže je celé pouzdro pevně ukotveno ve zdi. Nyní je systém připraven k běžnému používání. Aby tyč plnila účel, musí se v roztažené poloze zamknout.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..