Na co je třeba pamatovat před stavbou zahradního jezírka

Zahradní jezírko je snem mnoha lidí. Voda totiž k přírodě neodmyslitelně patří – poskytuje obživu a životní prostor rostlinám a zvířatům, lidem zkrášluje okolní prostředí. Určitě stojí za to obětovat trochu času a peněz, a pořídit si zahradní jezírko podle svých představ. Pokud jste se i vy rozhodli pustit se do jeho stavby, přinášíme vám pár tipů, jak postupovat. Krása, klid a pohoda, kterou vyvolává štěrchající voda ve fontánce, určitě stojí za to.


jezirko

 

Místo pod stromy určitě vynechte

Výběr správného místa významně ovlivní funkčnost a údržbu budoucího jezírka.

  • Zvolte takové místo, na kterém není celý den přímý sluneční žár (bude náchylné na tvorbu řas), ale zároveň ne pod stromy s opadavými listy (na podzim listy ve vodě tlí a znečišťují ji).

  • Při výběru místa také přemýšlejte o bezpečnosti vašich členů domácnosti – máte-li doma malé děti (nebo je teprve plánujete), nebudujte jezírko v blízkosti cest a chodníků.

Náš tip: umístěte jezírko tak, abyste na něho viděli i z okna. Budete překvapeni, kolik zvířat ho využije k pití a osvěžení.

Rostliny, ryby nebo i koupání?

Dalším faktem, který byste měli promyslet, je velikost jezírka. Musíte vzít v úvahu,

  • zda ho chcete mít jen na okrasu s vodními rostlinami;

  • zda ho chcete mít na okrasu – s vodními rostlinami a rybami (pro bezpečné přezimování by hloubka neměla být menší než 80 cm);

  • zda se v něm chcete i koupat (obecně platí: čím menší, tím vyšší nároky na údržbu, ideální je velikost min. 40 m2).

Ve všech případech pamatujte, že rostliny, které vysázíte na březích, časem vyrostou, a jezírko opticky zmenší. Počítejte s tím tedy už při plánování velikosti a půdorysu jezírka.

seliger leknin

 

Pořiďte si kvalitní izolační fólii – je základem pro dlouhou životnost jezírka

S velikostí jezírka souvisí velikost fólie. Pryč jsou doby, kdy bylo nutné vybavit dno jezírka nepropustným podložím, nebo ho dokonce celé vybetonovat. Díky moderním materiálům stačí vyhloubit jámu, a pokrýt ji speciální izolační fólií z umělého kaučuku (EPDM). Má mnoho výhod:

  • je všestranně použitelná pro malá zahradní jezírka i velké vodní nádrže na golfových hřištích;

  • má výbornou tažnost, odolnost a dlouhou životnost;

  • je šetrná k životnímu prostředí.

Její velikost vypočítáte následujícím vzorcem:
Délka fólie: 2x založení fólie (cca 30 cm) + 2x hloubka jezírka + 1x délka dna
Šířka fólie: 2x založení fólie (cca 30 cm) + 2x hloubka jezírka + 1x šířka dna

Fólie EPDM Firestone se dodává ve standardních rozměrech, ale není problém vyrobit přesnou velikost, jakou budete potřebovat.

Obraťte se na odborníky, a kochejte se

Po vyhloubení jámy je nutné stěny a dno jezírka vyhladit, odstranit kamínky, kořeny a případné střepy, které by ji mohly protrhnout. Další postup je jasný: položit podkladovou geotextílii, pak EPDM fólii, osadit filtrační techniku, rostliny, konečná úprava dna a břehů, napuštění vody.

Pokud byste si na vybudování jezírka svépomocí netroufli, oslovte odborné firmy, které vám rády pomohou. V praxi je běžné, že navrhnou jezírko dotvářející styl vaší zahrady, pak ho i vybudují, případně zajistí pravidelnou údržbu.

V obou případech vás na úplný konec čeká kochání a nasávání klidu a harmonie, kterou bude vaše jezírko vyvolávat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..