Nepodceňujte teplotu barev!

Chystáte se na renovaci interiéru? Pak byste měli vzít v úvahu aspekty, na kterých skutečně záleží. Nejde jen o pojetí, do jakého interiér stylizujete – ať už si potrpíte na minimalismus, klasiku nebo třeba venkovský styl bydlení, podstatnější jsou barevné kombinace. V prvé řadě jde o barvy podlahy a stěn, které tvoří většinu z celkové plochy.

Vyzpovídali jsme řemeslníky z cechu Ekomplex na téma vlivu studených a teplých barev na lidskou psychiku. Co nám poradili malíři pokojů a podlaháři Karlovy Vary?

Dělení barev na studené a teplé

Barvy se na základě teploty dělí na studené a teplé. K teplým barvám patří například červená, krémová, žlutá a oranžová. Mezi typické studené tóny pak modrá, zelená, odstíny šedé a fialové. I ostatní nejmenované barvy však mohou být studenější nebo teplejší.

remeslnici_ekomplex_01

Teplota barvy je důležitým parametrem z prostého důvodu – vyvolává určité emoce. Zda tuto vlastnost využijete ke svému prospěchu, je jen na vás. V případě studených tónů jde o pocit chladu a klidu. Teplé barvy mají tendenci povzbuzovat a zahřívat.

Tip: V rámci rekonstrukce vám pomohou instalatéři Karlovy Vary!

Praktické využití studených a teplých barev

Jistě vás bude zajímat, do jakých místností se hodí studené a kam naopak teplé barvy. Vyžadujete-li harmonickou atmosféru, která podpoří odpočinek, relaxaci a soustředění, zvolte studené barvy. Využijete je například v ložnici, koupelně nebo pracovně. Teplé a veselé barvy přijdou vhod ve společenských místnostech jako obývací a dětský pokoj. V případě teplého dětského pokoje buďte opatrní – intenzivní tóny mohou u dětí podporovat hyperaktivitu.

remeslnici_ekomplex_02

Přečtěte si také: Zajímavý článek o psychologii barev.

Malíři pokojů Karlovy Vary upozorňují i na neméně podstatnou vzájemnou kombinaci studených a teplých barev. V místnosti, kde převládají teplé barvy, by nemělo chybět několik studených doplňků. Analogicky to platí i naopak – ve studené místnosti nic nepokazí přítomnost prvků v teplých barvách.Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..