Nepřehánějte to s kompostéry

Že je kompostování užitečnou činností pro zahrádkáře, zahradu i okolí, o tom snad není pochyb. Je několik způsobů, jakým si můžete v zahradě kompost připravit a je mnoho druhů kompostérů, které na to můžete použít. Komu nevyhovují kupované, většinou malé plastové kompostéry, buduje si své vlastní velké, většinou dřevěné, návodů je všude dost. Ale nad některými doporučenými postupy zůstává rozum stát. Jako by vám chtěli výrobu kompostéru co nejvíce znechutit. Jako kdyby chtěli, abyste si je raději koupili hotové, ačkoliv ani ty nejsou nejlepší.


Kompostování je vlastně znovuzužitkování rostlinného odpadu ze zahrady i z domácnosti – zbytků ze zeleniny a ovoce. Zejména na podzim je takového zahradního „odpadu“ docela hodně. Stonky a listy keřů paprik či rajčat, natě kořenové zeleniny nebo přezrálé okurky či melouny, nevhodné ke konzumaci. Veškerý tento zahradní „odpad“ někdo vyváží na smetiště, někdo do volné přírody a moudrý zahradník ho kompostuje. Za pomoci mikroorganismů a žížal přeměňuje rostlinnou hmotu na humus, který je vítanou výživou zejména na jaře. Ke stromků i na zeleninové záhony. Taková recyklace umožní nekupovat hnojivo a neplatit za vývoz odpadu. Je to tedy ekologické i ekonomické.

Nejjednodušším řešením je házet rostlinné zbytky a slupky z kuchyně na hromadu někde v koutě zahrady. Pro kvalitní a rychlé kompostování je však třeba, aby materiál měl vzduch. Proto je lepší mít kompostér, ve kterém má vzduch z boků přístup ke kompostování materiálu. Rychlým a levným řešením je paletový kompostér.

Nedávno jsem viděl návod na výrobu dvoukomorového kompostéru, též z palet. Návod zdůrazňoval, že dvoukomorový proto, že kompost je třeba během zrání občas prohodit, aby se převrstvil a provzdušnil. Proto dvě poloviny. A kompost během zrání přehodit z jedné části do druhé. Současně návod obsahoval postup, jak na obou komorách vyrobit dvířka pro snadnější vybírání kompostu zespoda kompostéru.

???

Pokud shora lopatou nebo vidlemi dokážeme přeházet zrající kompost z jedné poloviny kompostéru do druhé, proč potom není možné ho stejnou cestou i vybírat? Vždyť pokud jej přehazujeme proto, aby rychleji dozrál, tak kompostování netrvá rok, ale jen pár týdnů, nanejvýš měsíců. A tedy nemáme problém, že na spodku kompostéru je kvalitní humózní substrát a na vrchu nerozložené zbytky. To se děje pouze v případě, že máme velký kompostér a stále na něj přihazujemet čerstvý materiál. Tehdy mají spodní dvířka smysl.

Primitivní paletový kompostér si složí i nezkušený zahradník. Stačí pár vrutů a aku vrtačka, ba dokonce jsem slyšel i o možnosti jednoduše stáhnout boky silnějším drátem. Když jsou vedle sebe dva, klidně můžete jejich obsah přehazovat. Nebo ještě lépe, první rok plníte jen jeden, druhý rok druhý. A pokud při vybírání kompostu najdete nějaké hrubé části v tom starém, hodíte je na dokompostování do druhého. A další rok si kompostéry úlohy vymění. Nač si komplikovat stavbu nějakými dvířky? Pouze pokud bychom chtěli lidi od svépomocné stavby odradit nebo někteří šikulové touží se odlišit od sousedů lepším a krásnějším kompostérem. Samoúčelnou krásou bez užitku.

K tomu patří i povrchová úprava. Každému musí být jasné, že dřevo při styku s kompostem uvnitř a s deštěm, sluncem a větrem venku nemá neomezenou životnost. Buď se smíříme s tím, že za pár let si vybudujeme stejný nebo lepší nový kompostér nebo se budeme snažit mu trochu životnost prodloužit. Ale dokonale obrousit všechny laťky a pak to celé opálit? Vždyť stačí vzít hořák a opálit laťky tak, jak jsou. Za pár měsíců i tak přestanou být ty světlé místa takové světlé, ztmavnou. Pokud nehodláte dřevo napouštět olejem a každý rok to opakovat, tak se musíte vyrovnat s tím, že dřevo zhnědne. A pak je zbytečné dělat kolem něj „tanečky“. Snadná povrchová úprava a pojďme se raději věnovat užívání si své zahrady.

Někdy mám pocit, že se nás magazíny snaží přesvědčit, že zahrádkaření je drahé, že stojí hodně peněz. Ale vždyť naše záliba není o tom, kolik prachů do zahrady narveme, ale jak dobře se v ní cítíme. A to jde mnohdy i s mnohem menšími investicemi, než se nám snaží profesionálové, žijící z prodeje vybavení zahrad, namluvit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..