Odpad se musí třídit

Moderní člověk je schopen svým životním stylem vyprodukovat neuvěřitelné množství odpadu. A ten samozřejmě nechce mít ve svém vyšperkovaném příbytku. Jenže ani venku ho není možné jen tak pohodit. A tak se postupně před domy objevily nádoby různých velikostí a barev.


Příroda se nechrání tak, že správně ekologicky zlikvidujeme vše, co se nám dostane do rukou. Životní prostředí, tedy naše prostředí, v kterém žijeme, chráníme tak, že přemýšlíme dopředu, co a jak udělat, kupovat, používat, aby odpad pokud možno nevznikal anebo jen v minimálním nevyhnutném množství.

Proto si například nebereme papírové letáky, ale raději si akce prodejen, které nás zajímají, podíváme na internetu. Potraviny kupujeme v takovém množství, abychom je dokázali včas spotřebovat a nemuseli je vyhazovat. Pokud máte dům na venkově, spousta kuchyňského „odpadu“ může skončit na kompostu, aby se tak zužitkovala v prospěch budoucích zeleninových záhonů.

Koupíme-li balenou vodu, PET láhve dokážeme na chalupě používat několik let na různé účely, až už se opravdu nedají použít na nic a až potom končí ve žlutém kontejneru. Podobně je to je i s jinými plastovými obaly a například ze sprchového gelu můžete vyrobit kryt na visací zámek na bráně. Množství plastových obalů efektivně snižuje například i cílené kupování větších balení výrobků v těch akcích, na které jste nepotřebovali papírové letáky.

Samozřejmě, že i takovýto aktivní přístup k snižování množství odpadu nestačí na jeho úplnou eliminaci. Ale aby jeho odvoz a zpracování bylo co nejjednodušší a nejméně nákladné, je potřeba aktivně využívat všechny barevné nádoby na tříděný odpad. Kromě barev jsou rozlišené i přesným popisem, co do nich patří.

Stejně jsem však přesvědčen, že řešením problémů s odpadem je opět začít využívat opakovaně použitelné skleněné obaly na nápoje a potraviny. A do prodejen si nosit své obaly na zeleninu, ovoce a pekárenské výrobky. A když si celý nákup namísto v igelitkách odneseme ve svých dlouhodobě použitelných nákupních taškách, množství kontejnerů před domy a byty může přestat narůstat. Protože naše životní prostředí není jen náš dům, ale i jeho okolí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..