Pásová pila – užitečný pomocník do dílny

Který kutil by netoužil po dokonale vybavené dílně. Zvláště ten, kdo často pracuje se dřevem, vyrábí si sám dokonce i nábytek, nebo alespoň občas nějakou poličku, hračku pro děti nebo jiný výrobek ze dřeva. Pro profesionála i amatérského truhláře je velice užitečným pomocníkem v dílně pásová pila.


Je určena především pro přesné a rychlé řezání dřeva. Některé typy pásových pil ovšem dovedou řezat i kovy, plasty či dokonce textil. Ty ovšem využije pouze profesionál. Pro běžnou domácí potřebu se v dílně uplatní i levnější typy pásovek.

Princip pásové pily

K pásovým pilám řadíme i katry a další výkonné stroje pro práci se dřevem i s kovem. Obecně se jedná o pily s pilovým listem v podobě nekonečného kovového pásu obíhajícího mezi hnacím a vodícím kotoučem. Proti sesmeknutí při řezání je pás zajištěn vodicími kladkami nebo vodicími kameny. Na tomto principu je založena řada typů pil určených k řezání dřeva, kovů, kůže, plastů, stavebních hmot, lisovaných vícevrstvých desek a spousty dalších materiálů.

Rozdíly od ostatních pil

Pásová pila se díky tenkému pilovému listu vyznačuje minimálním prořezem a tím pádem i tvořením malého množství pilin. Velkou výhodou je kvalitní a rovný řez, dále možnost řezat rohy, zaoblené a jiné netypické tvary. Ve srovnání například s kotoučovými pilami mají pásové pily poměrně tichý chod. Jejich pilový pás se pohybuje pouze jedním směrem a rovnoměrnou rychlostí. Podle typu pily se materiál do řezu vede buď ručně nebo pomocí podávacího zařízení.

maxresdefault

Druhy pásových pil

Existují velké vodorovné i svislé pásové pily s posuvným zařízením, které jsou ideální pro řezání hranolů, prken a fošen ve velkovýrobě. Pro domácí podmínky je vhodná spíše truhlářská univerzální pásovka, kterou si můžete pořídit ve stolové nebo stojanové variantě.

Pro občasné řezání kovů slouží univerzální pásová pila s řezným listem na kov.

Výběr pilového pásu

V domácích dílnách se nejčastěji používají vertikální pásové pily vhodné pro vyřezávání různých tvarů do dřeva. Při zakoupení pily zpravidla dostanete jeden pás na dřevo. Pokud však budete chtít řezat i jiné materiály, je třeba zakoupit odpovídající pilový pás. Dalším odlišením je počet pilových zubů, který se pohybuje od 4/6 do 10/12. Nejkvalitnější jsou pásy bimetalové, které vynikají odolností, dlouhou životností a dobře se s nimi pracuje. U nového pásu je důležité i jeho správné zaběhnutí a vypnutí, při kterém je třeba postupovat podle návodu výrobce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..