Popínavé rostliny na domě

Zelená fasáda na domě má mnoho příznivců, ale i odpůrců. Jedná se o živou fasádu tvořenou popínavými rostlinami, které většinou nepotřebují ani oporu díky přísavným schopnostem. Mezi listovím a samotnou zdí se vytvoří vzduchová mezera, která má řadu užitečných funkcí.


Zejména jsou díky příkrovu listů na zdi malé teplotní rozdíly zabraňující v létě k velkému zahřátí zdi a v zimě naopak slouží vzduchová vrstva mezi listy a zdí domu jako tepelná izolace. Pochopitelně se musí jednat o neopadavý druh popínavých rostlin, jako je například břečťan popínavý. Hustý porost listoví může snížit nároky na vytápění domu, a to navíc úplně zdarma a bez údržby. Listy popínavých rostlin snižují proudění větru přímo na povrchu zdi domu, čímž snižují tepelné ztráty.

1

Někteří odpůrci zelené fasády tvrdí, že popínavé rostliny způsobují vlhnutí fasády. To je však mylný názor, jelikož déšť obvykle po hustém listoví popínavek stéká, aniž by se dostal k samotné omítce domu. Dalším mýtem je, že po popínavých rostlinách lezou brouci a jiná havěť, která se tak snadno dostane otevřeným oknem do interiéru domu. Tento názor dosud nikdy žádný majitel zelené fasády nepotvrdil. Tradiční země, kde se popínavých rostlin již po staletí používá k obrůstání domů, jako je například Velká Británie jsou toho pádným dokladem, neboť o žádných takových zkušenostech zatím nikdo nemluvil.

3

Fasády domu je možno nechat obrůstat prakticky ze všech stran. Záleží ale i na jednotlivých druzích a jejich nárocích na sluneční svit. Chceme-li pokrýt stěnu celistvou zelenou plochou, hodí se k tomu popínavé dřeviny, jako je břečťan, kterému se nejlépe daří na severní a východní straně domu. Na jižní a západní stěně použijeme opadavé druhy, kterým je například přísavník. Pokud budeme chtít zdůraznit jen určitou partii, například balkon, vchod do domu či pergolu, jsou k tomu vhodné bohatě kvetoucí vistárie.

4

Ačkoliv považuje mnoho lidí popínavé rostliny na domech za nemoderní, tak se tento trend postupně vrací do módy a především milovníci ekologického bydlení si kolem domu rádi popínavé rostliny vysazují.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..