Popínavé rostliny u domu

Zelené fasády na domech mají spoustu příznivců, ale i odpůrců. Kritika popínavých rostlin spočívá většinou ve falešných představách o vlhnutí zdi nebo broucích lezoucích do oken apd. Dlouholetá tradice zelených fasád zejména na britských ostrovech tento omyl již dávno vyvrátila.


Popínavé rostliny se dělí podle toho, zda potřebují nějakou oporu k uchycení na zdi, nebo zda se přichytí sami díky svým přísavným terčíkům a dále podle toho, zda jsou stálezelené nebo opadavé. Bez ohledu na tato kritéria, mají zelené fasády na zeď domu velice příznivé účinky. Jednotlivé listy rostlin sice rostou přímo na zdi, ovšem mezi listovím a zdí vzniká vzduchová mezera, díky níž se v létě zeď ochlazuje a naopak v zimě je tepelnou izolací.

8673012487_61dff77b09_k

Samozřejmě se musí jednat o neopadavé rostliny, ke který patří například břečťan popínavý. Díky takové zelené fasádě se vám velice sníží nároky na vytápění domu, a to prakticky bez údržby a zcela zadarmo. Tepelné ztráty jsou způsobovány i prouděním vzduchu přímo proti povrchu domu, což je popínavými rostlinami a jejich hustým porostem téměř odstraněno.

5697623648_20479885f6_b

Rovněž nepravdivé je, že zdi pod zeleným příkrovem vlhnou. Ve skutečnosti je tomu naopak, neboť zejména přísavné rostliny, jako je například přísavník pětilistý, vlhkost ze zdi vytáhnou. Pokud prší, déšť se k omítce zdi vůbec nedostane, jelikož steče po hustém listoví. O něco náročnější na péči jsou popínavé rostliny spíše okrasného charakteru. K těm patří například popínavé růže, které vyžadují přihnojování, zálivku, řez a vyvazování.

3331589764_01e5bffc80_b

K intenzivnímu růstu a bohatému kvetení přispívá hlavně dubnové přihnojování organickým nebo minerálním hnojivem, což lze opakovat na rozhraní července a srpna. Odpařování vody a růstu plevelů lze zabránit mulčováním čerstvě posečenou travou. Na rozdíl od růží se například popínavá hortenzie mulčuje rašelinou, neboť jí prospívá kyselejší půda. K dalším popínavým rostlinám, které však potřebují konstrukci, patří skalník, jasmín nebo brslen. Pak jsou to také ovíjivé rosliny, jako je zimolez, vistárie nebo fazole.

Zdroj obrázků: flickr.com (Gerard Girbes Berges, A.Davey, Lisa DeLange)


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..