Pražce na zahradě

Mnozí zahrádkáři si velmi oblíbili vyřazené železniční pražce, které se velice hodí na zahradě k nejrůznějším účelům. Jedná se vlastně o dubové kvádry, které byly pod vysokým tlakem hloubkově impregnovány, aby se maximálně prodloužila jejich životnost a odolávaly jak enormnímu tlaku kolejí a vlaků, tak i povětrnostním vlivům.


To jsou všechno důvody, proč představují i dnes stále ještě ideální stavební materiál do okrasných zahrad. Kromě plotových sloupků se z nich dobře budují schodiště, terasy, cestičky, chodníčky, můstky, dělící a opěrné zídky a mnoho dalších zahradních stavbiček.

2713834068_48d2060bdb_b

Ovšem práce s pražci není vůbec jednoduchá, především co se týká jejich řezání. Tvrdé, impregnované dřevo se chová téměř jako železo, a proto se nedoporučuje používat řetězovou pilu, u níž hrozí brzké zničení řetězu. Snad je ruční pila s dobře vytvořeným „šraňkem“ se dá v nejnutnějších případech použít. Pražce mají i značnou váhu, proto se při budování zahradních stavbiček nemusejí spojovat, když tak v nutnosti jen klasickými kramlemi.

5907088289_abfc57eca1_b

Pro práci s pražci platí zásada maximální opatrnosti hlavně z hlediska jejich použitelnosti. Rozhodně by se z nich neměly tvořit například obrubníky záhonů se zeleninou či jinými plodinami. Rovněž by neměly být využívány na chodníčky u záhonů se zeleninou ani mezi ovocnými stromy či jinými užitkovými rostlinami určenými k jídlu. Důvodem jsou nebezpečné chemikálie, kterými jsou pražce naimpregnovány, a které se většinou uvolňují hlavně působením vlhkosti. Proto je sporné i jejich použití jako ohrady u kompostu či při tvorbě vodních nádrží.

3428350877_f63b4326e6_o

Ze stejných důvodů by se pražce neměly užívat ani k různým zahradním stavbám, jako jsou altány, psí boudy apd. O něco lepší je to u pražců, které dlouho ležely vystavené dešti, horku, mrazům a větrům, neboť jsou přírodou již poněkud opracovány. I pak ovšem platí pravidlo – „opatrnost nade vše!“ U pražců lze vždy obdivovat jejich přírodní vzhled, pokaždé dokážou zaujmout tím, že skvěle zapadnou kdekoliv na zahradě. Navzdory působení všech přírodních vlivů si i po letech dokáží zachovat původní vzhled a celistvost, proto často nahrazují i kamenné prvky.

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..