Před koupí pozemku si zjistěte tyto informace

Zalíbil se vám nějaký pozemek a chcete ho rychle koupit, než vám ho takzvaně „vyfoukne“ někdo jiný? Určitě je dobré si v dnešní době pospíšit. Ale koupit pozemek jen tak, aniž byste si o něm zjistili všechny informace, je hodně krátkozraké.

Pozemek může mít spoustu omezení, o kterých ani nevíte, nebo vám je nikdo neřekne. Pokud byste koupili pozemek s některým z těchto omezení, mohlo by to pro vás znamenat, že si na něm dům nikdy nepostavíte, nebo až za hodně dlouhou dobu, případně bude mnohem menší, než jste plánovali. Před koupí pozemku si tak zjistěte řadu důležitých věcí. Které to jsou?

Nenechte se omezovat vlastnickými vztahy

Před koupí pozemku si pořádně zjistíte vlastnické vztahy pozemku. Zda na něm nejsou nějaké plomby, neprobíhá dědičské konání, zda nemá nějaká věcná břemena a pod. Pozemek, který si kupujete se většinou skládá z vícero parcel. Může to být zdlouhavé, ale vy si prověřte všechny parcely, které se vás týkají a to i ty, které jsou ve vašem okolí, parcely pod cestami a jinými komunikacemi a pod.

Z katastru si vytáhněte všechny vlastnické listy, z kterých můžete vyčíst všechny potřebné informace: majitele, tíhy, zástavní práva, plomby, probíhající řízení.

Údaje v katastru se však aktualizují přibližně jednou za týden. V případě, že si nejste jisti, zkontrolujte listy vlastnictva zase po týdnu až dvou znovu, zda se v nich něco nezměnilo. Případné podvody se vám nemusí vyhnout.

Nevíte, jak zjistit majitele pozemku? Stačí si otevřít web Katastrálního úřadu Nahlížení do katastru nemovitostí, a tam můžete rovnou vyhledávat podle čísla parcely, případně přímo v katastrální mapě. Web také nabízí možnost vyhledávání podle stavby, jednotky či řízení.

Související:  Vlastní bydlení v centru Prahy – jak si najít byt?

Pozor na územní plán obce a zóny

Pokud na svém pozemku plánujete dům s velkým půdorysem, nebo patrový dům, jednoduše větší stavbu, dobře si zjistěte všechny omezení, která pro vaší budoucí stavbu vyplývají z územního plánu obce, případně zóny. Pro vás to může znamenat omezení na velikost, počet podlaží, maximální plochu zeleně, odstupy od komunikace či sousedů.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Může se také stát, že váš pozemek je stále evidovaný jako orná půda a kolem ještě nejsou žádné jiné stavby. Zjistěte si tedy, zda je možné na pozemku stavět rodinný dům. Pokud to možné není, budete muset zajistit podrobnější územně plánovací dokumentaci, tedy urbanistickou studii na plán zóny. Celý proces může pro vás představovat zdržení až dva roky. Je tedy otázka, zda se vám koupě takového pozemku vyplatí.

Překvapit vás mohou ochranná pásma sítí či jejich nedostatečná kapacita

Před koupí pozemku si zjistěte, zda je napojen na všechny potřebné sítě, například na vodovod, kanalizaci, plyn, elektřinu. Samozřejmě ne všechny sítě jsou nutností. Například bez plynu se dnes už hravě obejdete, protože topení i vaření je možné řešit přes elektřinu. Místo vodovodu je možné vybudovat studnu, místo kanalizace jímku. V současné době je problém tedy hlavně napojení elektrické energie.

Pokud na pozemku potřebné přípojky nejsou, zjistěte si, zda tam jdou natáhnout, zda s tím nebude žádný problém. To samé platí i pro kapacitu sítí, to může být velký problém v místech, kde se ve velkém staví, aniž by se na to byly připravené stávající sítě. Potřebné informace zjistíte přímo u jednotlivých správců sítí.

Zjistěte si také ochranná pásma staveb

Prekvapit vás také mohou různá ochranná pásma staveb, například kolem vodárenského zdroje. V této oblasti si například nepostavíte žumpu. Zjistěte si také ochranná pásma silnic, železnic, pohřebišť, letišť a dalších. Vše najdete zaznamenané v územní plánu obce.

Související:  Rohové vany jsou nejlepší

Pokud těmto věcem nerozumíte a nemáte na ně čas, raději si na to najměte specializovanou firmu, která vám všechny tyto potřebné informace a případné problémy zjistí.