Problémy s troubou

Před lety jsme dostali darem „studentskou“ elektrickou troubu s dvouploténkou. Skvělá věc na rychlou přípravu oběda nebo upečení něčeho dobrého. Anebo si ohřát donesené hotové jídlo. Výborný pomocník, pokud s ním nezačali problémy. Ale co nejde vyřešit?


Na chalupě,která byla desítky let neobydlená, jsme jako první nechaly opravit elektrické rozvody, protože jsme nechtěly vyhořet, v takovém to bylo žalostném stavu. Zřídili jsme kuchyňský kout, ve kterém našly své místo propan-butanový vařič a už zmíněná elektrická trouba s integrovaným dvouploténkovým vařičem. V domě jsme kromě nových měděných rozvodů daly udélat nové vypínače a nové zásuvky a v rámci bezpečnosti jsme domovní rozvaděč osadili proudovým chráničem.

Občas jsme tu troubu využívali, například na zapékanou dýni anebo pečené kuřátko. Až jsme se jednou vrátili ze zahrady a zjistili jsme, že jsme bez proudu a kuřátko je nedopečené, vlažné. Rychlá kontrola rozvaděče ukázala, že vybavil proudový chránič. Nahodil jsem ho, abychom mohli dopéct teď už pozdní oběd a po pár minutách opět tma! Zase vypadl proudový chránič. Tento stav znamená, že kdesi dochází k úniku elektrického proudu. Jinými slovy, někde to proráží na kostru a v případě doteku člověka takové plochy dostane slušnou ránu a ta může být za jistých okolností poslední. Tedy žádná sranda ani otrava, ale skutečný problém. S dávkou opatrnosti a trpělivosti jsme kuře dopekli.

Že se nejedná o náhodnou poruchu jsme zjistili za pár týdnů, kdy se stejný scénář zopakoval. Protože je proudový chránič umístěn na vstupu do objektu a je jediný na celý dům, jeho vybavení znamená odstavené všechny zásuvky a protože zásuvkový rozvod je protažen i na terasu a z něj jsou tady pro jednoduchost napájené i světla, znamená tento poruchový stav i úplnou tmu. Tedy solární senzorová světla svítí, abychom se nezranili. Test proudového chrániče ukázal, že funguje správně, porucha je tedy někde v rozvodech.

Související:  Kolečko na solární pohon

Zajímavé bylo, že proudový chránič vybavoval zhruba po dvou hodinách od začátku pečení v troubě. Nedalo mi to a později jsem zjistil, že pára, která vzniká u pečení, se dostává v troubě do místa s rozvody a způsobuje ony problémy s chráničem. Či spíše chránič zabraňuje úrazu elektrickým proudem. Jelikož jsme později koupily do kuchyně i ledničku s mrazničkou, z drobné patálie se stal vážný problém.

Řešení může být okamžité anebo koncepční. Okamžité řešení spočívá v nákupu proudového chrániče do zásuvky, takže elektrická trouba dostane svůj chránič a v případě opakovaných problémů se zatečením kondenzované vlhkosti po delším pečení nebude tma v celém baráku ani se nemusíme bát vytečené mrazničky. A samozřejmě ani úrazu elektřinou.

Nejlepší ale bude koupit novou kvalitní troubu na pečení s dvouploténkou. Tu starou samozřejmě mohu rozebrat a pokusit se jí opravit, zaizolovat, ale jistotu bezpečnosti už nikdy nebudeme mít. Tyto levné hypermarketové záležitosti mají jistou životnost a už jsme ji asi překročili.