Proti krtkům

Kdo nemá v zahradě krtky, může mluvit o štěstí. Kdo je má, má z nich smíšené pocity. V ovocném sadě nám krtci nevadily. No když začali způsobovat škody v zahradě, museli jsme s tím něco dělat. Začali jsme po dobrém.


Že je krtků v zahradě dost, to jsme věděli už od začátku. Vždyť je tam kromě ovcí nikdo nerušil. Na jedné straně jsme byli rádi, že možná udržují populaci krtonožek (medvídků) na přijatelné úrovni, na druhé straně krtince na každém kroku výrazně měnily reliéf zahrady a sekání takového povrchu není jednoduché.

Krtince v celé zahradě

No a úplně naštve, když se objeví krtinec těsně vedle právě zasazené papriky nebo cibulí tulipánů! Nemluvě o tom, že nám krtci likvidují žížaly, díky kterým naši zahradu nemusíme rýt. I když je, nevím proč, krt zákonem chráněný, nemohli jsme to nechat jen tak.

Nejúčinnější je v boji proti krtkům prevence. Pod kompostérem máme králičí pletivo, pod vyvýšenými záhony je plastová síť proti krtkům.

Síť proti krtům na dně vyvýšeného záhonu

No přece nebudeme dávat takovou síť pod celou zahradu! Neumím si představit sundat trávník z několika arů, položit síť a zase všechno urovnat. Dokud se objevil jednou za čas nějaký krtinec, tak jsme ho zarovnaly, využili zeminu v květináči nebo na vyrovnání terénu v blízkosti. Když ale začali mít v naší zahradě krtci eldorádo, museli jsme přistoupit k drastickému řešení.

Krtkum vadí pes nebo hluk. Psa zatím nemáme, sekáme v létě možná jednou za týden. Všiml jsem si, že když jsem Zipperem posekal trávu za domem za domem, pár dní tu byl od krtků klid. Tak tři či čtyři dny. Ale nebudu přece sekat kvůli krtkům každý třetí den, to by byla tráva nízká a nevhodná na mulčování.

Když hluk, tak hluk. Koupil jsem přes internet solárními články napájené plašiče krtků. Slunce přes den nabíjí vložený NiHM akumulátor, ten napájí elektroniku, která v půlminutových intervalech spouští bzučák, umístěný v dolní části plašiče. Čím více je plašič zatlačen do země, tím méně je ho slyšet nahoru, ale v tichu ten zvuk vnímáme. A všimla si ho i sousedka. Nuž co, chce být v tichu nebo bez krtků?

Solární plašič krtků

Na horních záhonech se krt už neukázal. Dole při malé skalce, při okurkách a u paprikh a rajčatech to první dny asi zabíralo, ale pak se krtince znovu ukázaly. Zřejmě mnoho krtků a málo místa? Stejnou devastaci dělal krt i u kamenné spirály, kde dokonce vyrývá díry zpod spirály do jezírka a hroutil nám kamennou obrubu!

Obal uvádí ochrannou zónu solárního plašiče krtků 30 m2. Na to m2 bych upozornil. Setkal jsem se totiž s tím, že u jiných plašičů lidé udávali poloměr a to číslo z obalu. A to je tedy rozdíl! 30 m2 totiž představuje kruh o poloměru asi 3 m, tedy s průměrem do 6 m. A nepříjemný zvuk vytvářený tímto zařízením odhání krtky do vzdálenosti 3 m od něj. Takže na jednom konci spirály jsme měli plašič a na druhém si krtek vesele dělal chodbičky.

Tato solární věc ochránila kus zahrady, ale ne celou. Na to bychom museli mít těch plašičů plnou zahradu. Slyšel jsem o tom, jak někdo vytápí krtka tak, že do chodbiček mu vhání vodu. To bych spotřeboval hodně vody i mnoho elektřiny a krtek je dobrý plavec. Slyšel jsem i o vkládání karbidu do chodbiček a jeho zalévání vodou. A na internetu jsem viděl německé videa, jak mají spalovací motor na podvozku či upravenou sekačku s pojezdem a speciálním nástavcem, připojeným na výfukové potrubí vhánějí spaliny do krtích chodeb. To by jeden nevěřil, jak se pak ukáží všechny větrací otvory z chodeb v celém trávníku, ne jen těch pár krtinců.

Vyzkoušeli jsme i vkládat octem napuštěný hadřík do děr po krtech, což by je mělo odpudit. No u nás bez úspěchu. Za pár dní už těsně vedle byl vyhrabání další krtinec. A nemám větší radosti, když krtinec končí v odvodňovací stružce nebo sběrném jezírku.

Jediné pozitivum je, že v každém krtinci je jeden kus tašky nebo kamínek, který krt vynese zpod země na povrch. Kameny končí na skalce, tašky v odpadech. A zemina buď ve vyvýšeném záhonu nebo ji rozhrabeme přímo na místě hráběmi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..