Rekonstrukce trávníku

Trávník je chloubou každého zahrádkáře, správců zámeckých i městských parků nebo fotbalových stadionů. Vzorem pro všechny je anglický trávník. Traduje se, že anglický trávník dosahuje nejlepší kvality po 300 letech šlechtění, sečení, válcování, kropení a tak stále dokola.


Je nutné připomenout, že velkou roli hrají také klimatické podmínky, které jsou na britských ostrovech pro trávník ideální pro mírné a vlhké podnebí.

Máme-li na zahradě trávník již značně sešlapaný, roste v něm více plevele a mechu než trávy, či je poškozen krtky, můžeme jej zrekonstruovat.

feet-405937_640

Rychlá náprava

Pokud se v trávníku objeví holá místa, nebo tráva uschne a zhnědne, můžeme takové místo opravit během krátké doby. Nejprve musíme odstranit starou odumřelou travní plsť, plevele a mech. To jsou všechno nepřátelé trávy, která se dusí, není schopna odnožování a růstu. Pak poškozené místo prokypříme a dosypeme travní semeno, nebo ještě lépe speciální směs, kterou zakoupíte v supermarketech pod jednotným označením „travní náplast“. Pak už jen pravidelně zavlažujete, ovšem jen mírně, aby se nevyplavila travní semínka.

water-815475_640

Renovace nekvalitního trávníku

Objeví-li se v trávníku mech a jiné nárůsty, které trávník znehodnotí na velké ploše, začneme s jeho renovací posečením staré trávy na co nejnižší výšku, kterou naše sekačka umožňuje. Následně provedeme vertikutaci v podélném i příčném směru, což znamená prořezání trávníku, a to opakovaně. Tepve po pečlivém provzdušnění trávník osejeme novým osivem a hnojivem. Máme-li těžkou zem, můžeme osivo a hnojivo promíchat s křemičitým pískem. Aby setí bylo rovnoměrné, je dobré použít sypací vozík uzpůsobený pro tyto účely.

Důkladná rekonstrukce

Chceme-li obnovit trávník na větší ploše, musíme přistoupit k radikálnějšímu řešení. Celou plochu zryjeme nebo zoráme, odplevelíme a na zamokřených plochách vybudujeme drenáže. Zároveň můžeme do země zabudovat zavlažovací systém. Trubky či hadice připevněné k čerpadlu či jinému zdroji vody, nám tak nebudou překážet při sečení trávníku, ani při chození.

lawnmower-384589_640

 

 

Tuto variantu volíme nejlépe na podzim, aby osivo vzklíčilo ještě před zimou a abychom využili k jeho rychlejšímu růstu podzimních dešťů.

Po osetí je dobré nový povrch válcovat a odstraňovat případné kamínky či jiné nerovnosti. Válcování střídáme s vertikutací, nebo se opatříme válec s ocelovými bodlinami. Můžeme plochu také posypat pískem, který rozhrneme po celé ploše obrácenou stranou hrábí. Jakmile písek proschne, propadne až ke kořínkům, takže jej po čase na povrchu nenajdete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..