Semena jen ze zralých paprik

Koncem léta a na podzim si pochutnáváme na plodech své práce. Křupavá paprika je jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Zkušení zahrádkáři vědí a začátečníci se pokoušejí pěstovat si své vlastní sazenice ze semen druhů, které jim chutnají. Základem je správné sesbírat a dobře uložit semena pro příští výsev. Zejména začátečníci však dělají zásadní chybu, na kterou chceme v tomto článku upozornit. Jak tedy správně sesbírat a uložit semena papriky, abychom si mohli pěstovat vlastní zeleninu?


Před uskladněním musí být semena suché, protože vlhkost by způsobila jejich plesnivění. Babičkám se osvědčilo zavřít je do sklenice a uložit na chladném a tmavém místě. Než však k tomu dojde, musíte semena z plodů vyjmout. To můžete udělat cíleně výběrem plodů na rostlině nebo při konzumaci paprik.

Nezapomeňte však, že ačkoli je paprika pěkná, křupavá a zralá ke konzumaci, pokud je zelená, není botanicky zralá a semena v ní nejsou dostatečně vyvinuté, aby z nich vyklíčila nová rostlina. Přestože vám bude prodavač na trhu tvrdit, že existují dva druhy paprik, zelené a červené. Všechny jsou nejprve zelené a později všechny zčervenají, když skutečně dozrají. Takže semena pro další výsev vybírejte jen z červených a zralých plodů.

I to ne ze všech. Vybírejte zdravé a velké plody, takové, jakou byste chtěli mít mít budoucí úrodu. Takovou selekcí vyberete nejvhodnější plody a vyřadíte takové, které jsou deformované, malé či jinak se vám nelíbí. Pokud odkládáte semena z vlastní úrody paprik, tak po letech vypěstujete odrůdu přizpůsobenou vaší zahradě a kvalitě půdy v ní.

Můžete zkusit pěstovat také papriky ze semen plodů z obchodů. Zde je však velké riziko, že se jedná o plody průmyslově pěstovaných hybridů a následující generace mohou mít velmi odlišné vlastnosti od těch, které máte před sebou. Na druhé straně není vyloučeno, a zkušenosti to potvrzují, že i takto se vám může podařit vypěstovat si chutné a zdravé papriky.

semena z vlastní papriky

Semena vybrané ze zralých plodů rozložte jednotlivě na tác nebo talířek a papírovou utěrku, abyste je zbavili vlhkosti a po důkladném vysušení bezpečně odložte. V komoře mají čas do konce ledna. V minulosti se vysévaly papriky až začátkem března, ale změny klimatu dovolují výsadbu o něco dříve, než v minulosti, proto je možný i dřívější výsev. Základem ale je mít připravené semena druhů papriky, která vám chutná a které se ve vaší zahrádce daří.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..