Stěna z vrbových prutů ukryla kompostér

Často se nás ptají, zda máme zahradu okrasnou nebo užitkovou. A my odpovídáme, že máme pěknou zahradu, ve které pěstujeme i ovoce a zeleninu. A že do zahrady chodíme odpočívat. Ne každý si to dokáže představit a my jsme si nedokázali představit, že se budeme z místa našeho oddechu dívat na hnusný plastový kompostér. Chvíli jsem přemýšlel, jak se zbavit tohoto výhledu a nakonec jsem zvolil materiál, který máme zdarma, z vlastní zahrady a prakticky neomezené množství. Kompostér zakryla stěna z vrbového proutí.


Plastový zahradní kompostér jsme k plotu umístili, věřím že dočasně, po tom, jak jsme beznadějně přeplnily paletový kompostér po jablečné kalamitě. Ale i nouzová řešení mohou vypadat slušně a jak jiný, než přírodní materiál použít v přírodní zahradě.

Vrbových prutů máme už skutečně dostatek. Pro jejich stabilizaci jsem navrhl roxorové tyče průměru 16 mm, když budeme o pár let kompostér likvidovat, snadno se zbavíme i ohrady kolem něj. Vyměřil jsem si místo pro kolíky ve vzdálenosti 30 cm od sebe od sousedových chlévů kolem kompostéru ve tvaru písmene „J“, abychom pruty mohli bezpečně ohýbat. Ze spodu a ze zahrady ohrada zcela zakryje kompostér, vchod je shora, aby celek co nejvíce zapadl do přírodní zahrady.

Dvoumetrové železné tyče jsem velkým kladivem zatloukl půl metru do země a řeknu vám, že je to docela dřina, když je těch tyčí patnáct. Pak jsem je pomocí vodováhy vyrovnal do roviny a ke každé položil betonovou cihličku, aby pruty neležely přímo na zemi a nehnily. Když byla kostra vrbové ohrady hotová, začala přítelkyně vystříhávat nadbytečné vrbové pruty a třídit je. Ty pěkné dlouhé a rovné použila na zaplétání ohrady, ty ostatní skončili v štěpkovači.

Pár dní to trvalo, než jsme postupně vedle jiných činností v zahradě dokončili celou vrbovou stěnu. Zelená barva kůry se postupně měnila na hnědou a my jsme prázdné místo po staré jabloni zaplnily užitečným kompostérem a ten schovali okrasnou zástěnou.

Ještě čekáme na plastové krytky vrchů tyčí. Podle nich pak doplníme vrchní pruty a přírodní zástěna bude hotová. Darovaný kompostér tak může nerušeně recyklovat rostlinné zbytky ze zahrady a my budeme mít nerušený pohled na celou naši zahradu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..