Vybíráme kompresor

Mít vlastní kompresor ve své dílně nebo garáži, přináší mnoho výhod. Stlačený vzduch se hodí k připojení různého pneumatického nářadí, nebo jej lze využít při ofukování nečistot, při lakování autosoučástek, zahradního nábytku a dalších předmětů. Výběr kompresoru záleží na způsobu a intenzitě používání.


Pokud budete potřebovat stlačený vzduch jen sporadicky a v malém rozsahu, postačí vám malý pístový bezolejový kompresor, který pořídíte za velice příznivou cenu kolem čtyř tisíc Kč. Obecně platí, že při výběru kompresoru by se člověk neměl řídit jen momentální potřebou.

88380891_9446e1f84a_b

K plnění pneumatik stačí malý kompresor, ovšem postupem času zjistíte, že existuje různé pneumatické nářadí na broušení, vrtání, vysekávání, které by mohlo malý kompresor přetížit. V praxi to znamená, že pneumatický stroj pracuje jen několik vteřin, a pak musíte čekat, než se vzdušník opět naplní. To může být velkým problémem hlavně při stříkání barvy na větší plochy.

12235190184_ded07b2ca1_k

Dalšími požadavky na kompresor je bezpečnost jeho provozu, spolehlivost, výkon, hlučnost, provozní náklady a v neposlední řadě i cena a design. Otázkou je, zda si pořídit kompresor na jednofázový nebo třífázový proud, který má lepší startovací vlastnosti. Další dilema je, zda šroubový nebo pístový kompresor. Šroubový je mnohem výkonnější a spolehlivější, ovšem jeho cena je o mnoho vyšší než u pístových. Šroubové jsou určeny pro velké dodávky stlačeného vzduchu, takže pro domácí použití nemá smysl.

compressor-845976_640

Pístové kompresory jsou menší a díky kolečkům a madlům se dají snadno přesouvat či přenášet. Malé, slabší pístové kompresory mají často jeden válec, větší kompresory mají válce dva, vyšší výkon a v nižších otáčkách jsou méně hlučné. Pístové kompresory jsou vyráběny jako olejové a bezolejové. Druhé se používají například při čepování piva. Místo oleje mají speciální kluzné materiály, přesto je jejich životnost kratší.

compressor-840706_640

Důležitým faktorem při výběru kompresoru je předpokládaná spotřeba vzduchu, podle čehož také volíme velikost tlakové nádoby. Nejběžnější mají nádobu 24 l, ale žádané jsou i 50 litrové. V domácích podmínkách se kompresor nejvíce používá pro připojení pneumatického nářadí, které by mělo vydržet stejně dlouho jako kompresor samotný.

Zdroj obrázků: Pixabay.com, flickr.com(Paul Lim, Laineema)


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..