Vybíráme stropní svítidla

Dnešní výběr stropních svítidel nabízí ohromnou řadu možností. Stropní světla tak můžeme pořizovat podle charakteru místnosti. V některé potřebujeme rovnoměrné světlo po celém prostoru, jinde jen bodové nebo lokální osvětlení určitého místa. Jiné stropní světlo si zřejmě pořídíme do reprezentativního obývacího pokoje, jiné do ložnice nebo dětského pokoje. Proto dělíme stropní svítidla na několik druhů.


Přisazené svítidlo

Jedná se o nástěnná nebo stropní svítidla obvykle ve tvaru polokoule nebo čtverce, která jsou těsně připevněna ke stěně či ke stropu. Hodí se například do dětských pokojů, kde hrozí poškození světla nebo rozbití žárovky při nepředvídatelných dětských hrách. V průměru se ceny těchto přisazených svítidel pohybují do 300 Kč. V posledních letech se prosazují i dražší varianty, které mají většinou atypický tvar a design.

8512710851_6199a08954_b

Bodovky

Nejtypičtějším a nejrozšířenějším typem jsou zřejmě vestavěná bodová svítidla, která se umisťují přímo do materiálu. Zpravidla se používají do stropních sádrokartonových podhledů, nebo do galerie kuchyňských linek či barů. Bodovky tak splývají s materiálem, v kterém jsou umístěny. Působí tak nenápadně, ale velice efektně, neboť není nic vidět, kromě zpravidla kovového rámečku a světla, které bodovky vyzařují. Jejich výhodou je možnost nastavení směru svícení a osazení úspornými LED žárovkami.

Závěsná svítidla

Nejvíce se používají v kuchyni nad pracovní plochou, nebo nad jídelním stolem. Nemusí se vždy jednat pouze o jedno světlo, ale lze z nich dělat i ucelené řady. Jedno závěsné světlo lze kombinovat s jinými typy svítidel, především s bodovkami. Praktické je například závěsné svítidlo s kroucenou šňůrou, se kterým lze jednoduše pohybovat ve svislé poloze podle potřeby osvětlení kuchyně.

5442657702_13f172686f_b

Lustry

Patří již po desítky let k tradičním stropním svítidlům. Převážně se jich v domácnosti používá v obývacích pokojích. Mnohdy jsou jednou z dominant místnosti, což platí zejména o stále módních křišťálových lustrech. Z hlediska rizika rozbití se jednoznačně nehodí do dětského pokoje. Do lustrů lze dnes použít úsporné LED žárovky a ušetřit za elektřinu i při dlouhém svícení v zimě.

Designová světla

Designem u svítidel myslíme jejich vzhled, linie, obrysy, barevné provedení apd. Záleží na vkusu, neboť každý preferuje jiný design. Designovým světlem lze celý interiér neobyčejně oživit.

Trh nabízí širokou paletu designových svítidel, ze kterých lze jako příklad uvést zajímavě působící svítidla vyrobená z přírodních materiálů, jako je manila konopí apd. Světlo prosvítá mezírkami a působí příjemnou atmosféru v místnosti.

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..