Výměna oken

Největších úspor lze dosáhnout při snižování nároků na energie, které tvoří v domácím rozpočtu největší položku. Týká se to hlavně vytápění. Pokud se odstraní všechna riziková místa, kudy uniká teplo z objektu, rapidně se sníží potřeba vytápění. Kromě zateplování fasády se dá nejvíce ušetřit instalací kvalitních oken.


Stará jednoduchá okna s netěsnícími dřevěnými rámy propouštějí zbytečně velké množství tepla z domu. Proto se vyplatí investovat do nových kvalitních oken. Pokud využijete nabídku státu a požádáte o dotaci v rámci projektu Ministerstva životního prostředí pod názvem „Zelená úsporám“, můžete získat zajímavý příspěvek, kterým si vložené investice do nových oken výrazně snížíte.

9297732849_2086e7cc76_h

Výměna oken se většinou provádí v rámci rekonstrukce staršího domu. Můžete ale vyměňovat stará okna za nové i průběžně, a finanční dopad si tak rozložit na delší období. Nejčastěji se výměna oken provádí u panelových domů. Pokud si majitelé požádají o zmíněnou dotaci, je podmínkou k jejímu obdržení povinnost výměny oken za plastová. Plastová okna jsou ovšem vhodná i do rodinného domu. Dnešní sortiment umožňuje široký výběr typů. Typickou barvou je bílá, lze si však pořídit i hnědé odstíny imitující dřevo. Výhodou je, že většina firem specializujících se na plastová okna, vám je vyrobí na míru a provede i stavební práce spojené s výměnou oken, od vybourání starých oken a jejich likvidaci až po konečnou úpravu.

640px-5-chamber_plastic_window_profile

Plastová okna mívají dvojitá i trojitá sklo, mezi nimiž je vakuum. To je spolu s plastovým rámem zárukou dokonalé tepelné i zvukové izolací. Efekt je mimořádný, neboť zjistíte, že nemusíte ani zdaleka tolik topit jako dříve a hluk z ulice uslyšíte jen jako vzdálený šum. Kromě klasických plastových oken existují i eurookna s dřevěným rámem, nebo okna, která mají vnější opláštění hliníkem. Díky tomu jsou bezúdržbová a zevnitř si zachovávají všechny vlastnosti i vzhled dřeva.

14819866093_6a12d5c336_k

Za nejdůležitější faktor pro výběr oken by se měla považovat tepelná prostupnost. Samotný výrobce ji musí u oken uvádět a podle jejích hodnot lze okna správně vybírat. Nejmenší tepelnou prostupností disponují okna s trojskly. Ty se vyznačují nejlepšími vlastnostmi a každoročně lze s nimi na topení ušetřit i mnoho tisíc korun. Je mnoho kritérií, podle kterých lze vybírat, ale když se bude vybírat podle tepelných vlastností a vzhledu, tak s vždy vybere kvalitně.

Zdroj obrázků: flickr.com, wikipedia.org
Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..