Vysazujeme ovocné stromky

Jediná vhodná období pro vysazování ovocných stromků jsou jaro a podzim. Jaro je pro sázení sice příznivé, ovšem podzim je ideální, neboť kořenový systém má možnost se do zimy uchytit a zjara se začne stromek naplno vyvíjet. Pokud to na podzim nestihnete, je při jarní výsadbě důležitá vydatná a opakovaná zálivka.


Příprava stanoviště

Před vysazením je dobré vykopat jámu v předstihu, aby si půda odpočinula a sesedla. Jáma by měla být tak veliká, aby se kořeny nikde nedotýkaly jejího okraje. Průměr je zpravidla zhruba 60 cm. Hloubka se řídí podle velikosti kořenového balu a obvykle je to kolem půl metru. Než vsadíme stromek do jámy, zapíchneme do jámy kůl, jako oporu mladého stromku. Pokud bychom to udělali až po vysazení stromku, mohli bychom poškodit kořeny.

15019448281_67b9d808e7_z

Příprava stromku

Před samotným vysazením zkrátíme zahradními nůžkami všechny kořenové výhony a celý kořenový bal namočíme do zemité kaše, která ovšem nesmí být ani vodnatá ani hustá. Po namočení je nutné ihned stromek zasadit, aby blátivý obal neztvrdl.

2620544218_2b079f4dd6_z

Sázení

Stromky je třeba sázet ve správné výšce, neboť příliš hluboké sázení má za následek oddálení plodnosti. Naopak při mělkém sázení stromky špatně zakoření a trpí suchem. Při zasypávání kořenů zeminu přišlápneme, aby byl strom řádně zafixován. Až máme hlínu kousek pod okrajem jámy, důkladně stromek zalijeme, ale poslední přihrnutí již necháme bez zálivky nakypřené.

3681348707_9125381155_z

Půda

Ovocné stromky prospívají v kypré provzdušněné zemině, která se rychle prohřívá. Naprosto nevhodné jsou půdy studené, ztvrdlé a příliš zamokřené. Každý ovocný strom vyžaduje jiný charakter a složení půdy. Například třešním se daří v málo vápnitých půdách. Nejčastěji se pěstují jabloně, které nekoření příliš hluboko, a proto nevyžadují tak hluboké půdy jako například hrušně. Jsou ale náročné na úrodné, dostatečně vlhké, ne však příliš mokré půdy. Meruňky a broskvoně potřebují záhřevnou a dobře propustnou půdu s dostatkem humusu.

Zdroj obrázků: flickr.com (Lynn Cadger, Kathy Kimpel, catlovers)


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..