Čištění komína

Každý majitel domu či rekreačního objektu by měl vědět, že čištění komína je důležité nejen z hlediska dobrého tahu a správného hoření a spalování v kamnech, ale i z hlediska požární prevence. Delší dobu nečištěný komín, zanesený sazemi bývá jednou z častých příčin požárů, neboť nahromaděné saze a dehet se mohou lehce vznítit.


Čištění a kontrolu komínů ukládá i příslušná vyhláška, která ukládá tuto povinnost provádět vždy jednou za rok. Od r. 2011 ovšem zároveň platí, že kdo topí tuhými palivy v kotlích, kamnech, krbových vložkách, sporácích a dalších topných tělesech s výkonem do 50 kW včetně, může si čištění komína a spalinových cest provádět i svépomocí.

Kaminkehrer

Vedle péče o komín je podstatná kvalita paliva. Uhlí zanáší komín sazemi více, než dřevo, které však musí být kvalitní, pokud možno tvrdé a dostatečně vyschlé.

Před čištěním komína se doporučuje spálit některý ze speciálních chemických přípravků, které v komíně naruší saze a dehet. Čištění začněte kouřovodem, čili plechovými rourami vedoucími od kamen. Rouru vysuňte z kamen a z otvoru do komína, nacpěte do ní noviny, aby saze nevypadávaly a vyneste ji ven. Dobré je tuto práci dělat na sněhu, do kterého se saze vstřebají a nerozfoukají po okolí.

5506490883_0c470d4fe7_b

Saze z komína se nejlépe odstraní kominickou štětkou na drátu délky komína. Existují některé amatérské rady, jako je například čištění komínů kruhovým plastovým přípravkem, který se skládá z několika plastových kotoučů se závažím alespoň 3 kg těžkým. Plastové kroužky na koncích rozstřihněte. Tento přípravek se hodí k svépomocnému protahování komínových průduchů kruhového půdorysu. Saze se jeho pomocí uvolní a vyberou u dolních dvířek lopatkou.

12064550683_8219fa26f8_b

Veškeré práce při čištění komína je třeba provádět pomalu, abychom saze příliš nerozvířili. Nejdůležitější je ovšem vaše bezpečnost. Nejlepší variantou je, pokud máte na střeše lávku. Pokud ne, můžete použít žebřík zaklesnutý do hřebenu do dlouhé fošny. Pro jistotu se vyplatí uvázat si kolem pasu lano a druhý konec připevnit ke komínu.

Zdroj obrázků: flickr.com, wikipedie.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..