Kategorie Stromy, rostliny, květiny

Vyvýšené záhony nesají vodu

Voda je líná, ta do kopce nepoteče – takto lakonicky zkonstatoval můj strýc při jedné návštěvě u nás na pozemku, co je potřeba mít na paměti pokaždé, když uvažujeme o vodě na pozemku a na stavbě. Zkušený stavař – starý praktik mé nejen naučil základům proutkaření, ale i chování se k vodě jako takové. A vždy si na jeho slova vzpomenu, kdykoliv se bavím anebo slyším o tom, jak se někdo trápí s vodou. Až už jejím přebytkem nebo nedostatkem. Typickým příkladem v zahradě jsou vyvýšené záhony. Jedněmi zbožňované, druhými zatracované. Snad proto, že pořád nepochopili jejich princip a jak je používat.

Vyvýšené zá...

Pokračování článku

Suché maliny

Letos ještě nebylo takové sucho, aby začaly usychat rostliny, zejména když je máme mulčované jehličím z vánočních stromků a senem. Ze šťavnatých malin se v průběhu několika dní staly sušenky, doslova ze šťávy vycucané torza plodů. Na zaplakání. Dal jsem si tu námahu a věnoval problému trochu času, nakonec mě ale zjištění přímo šokovalo. V sousedství dva včelaři chovají včely medonosné, ale zřejmě minimálně jeden to nedělá dost dobře.

Pokračování článku

Indiánská borůvka = muchovník = amelanchier

Češi jsou národem zahrádkářů. Pěstujeme prostě všechno, co nám na záhonku nebo v trávníku dokáže vyrůst. Jabloně, hrušně, slivoně, třešně, broskve, meruňky, víno, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny a nekonečné množství různé zeleniny. Pokud nestříkáme, tak je to všechno BIO!

Pokračování článku

Pěstování od semínek

Čím dál více lidí využívá svou zahrádku nebo balkón pro pěstování zeleniny a není divu, neboť doma vypěstovaná zelenina je levnější a zdravější. Navíc mnohým dělá radost, že si sami něco vypěstovali. Mnozí si kupují rostliny a jen si je doma přesadí, ale nebojte se sáhnout po semínkách a vyzkoušet si celý proces sami doma.

Pokračování článku

Dobrá půda

Nejednou při diskusích s jinými zahrádkáři padla věta o kvalitě či nekvalitě půdy v jejich či naší zahradě, jako předpokladu k pěstování zeleniny. S tím se nedá nesouhlasit. Co jsem však při takových rozhovorech vypozoroval, téměř vždy přátelé považovali stav půdy za neměnný fakt. Za danost, která navždy určuje druh zahrady a její výnosnost i náročnost práce. A to je přesně ta věc, kterou jsem vždy rozporoval. Podle mě je to úplně jinak.

Pokračování článku

Mulč zůstává na záhonu i přes zimu

Naší zahradní sousedé i známí si už zvykli, že jsme „líní zahrádkáři“ a neryjeme a že namísto okopávání záhony přikrýváme vrstvou mulče. Už je nepřekvapuje pohled na záhony papriky nebo okurek, kde místo vzorně okopané hlíny vidí kolem rostlin slámu nebo seno. Pomalu berou na vědomí fakt, že záhony jsou jako prostřený stůl, kam se nestoupá. No nás mnozí překvapily otázkou, která souvisí s podzimním úklidem zahrady po sklizni. Kdy se mulč dává ze záhonů pryč a co se s ním dělá?

No a mně to...

Pokračování článku

Je třeba jámy pro stromy připravit předem?

Skoro v každé příručce pro zahrádkáře v části o výsadbě nových ovocných stromů najdete doporučení vykopat jámu pro strom s dostatečným předstihem. A v některých i odůvodnění, že proč. V minulosti nezkušení pěstitelé hltali různé ročenky a příručky a mnozí to dělají i nyní, aniž by přemýšleli nad tím, co čtou a co dělají nebo že by si věci ve své zahradě odzkoušeli. Možná by zjistili, že zahradničení ani nemusí být tak složité a komplikované, jak se jim snaží někteří odborníci namluvit.

Pokračování článku

Cibuloviny – symbol jara na zahradě

Po dlouhé, šedé zimě opět přichází jaro a jakmile se trochu oteplí, zahrada začne znovu ožívat. Jako první vyraší jarní cibuloviny. Kvetou jen krátce, takže je o důvod víc si je pořádně užít.

Společným jmenovatelem bylin nazývaných jako cibuloviny je přítomnost dužnaté cibule nebo hlízy v zemi a skutečnost, že se vysazují na podzim – zpravidla od září do listopadu. Dužnaté bývají i jejich listy. Květy všech jarních cibulovin jsou nádherně barevné a voňavé.

Menší cibuloviny vydrží na jednom místě déle a vyrůstají opakovaně zpravidla až několik let, větší je nutné sázet každý rok znovu...

Pokračování článku

Jak zazimovat skleník

Za námi je první polovina listopadu. Ačkoliv předchozí zimy se prakticky vůbec neprojevily, není dobré toto roční období podceňovat. Polovina listopadu je tedy ideálním obdobím, kdy připravit skleník na příští rok. Jak zazimovat skleník, pokud jste tuto činnost doposud nedělali? V tomto článku si proces ukážeme alespoň v kostce. Budete-li vše řádně dodržovat, váš skleník bude následně plně připraven pro další sezónu. Pojďme se na to společně podívat.

Pokračování článku

Kdy začít sázet zeleninu na zahrádce?

Těšíte se z vaší nové zahrádky, ale prozatím jste úplní začátečníci? Nevíte, co kdy začít sadit, aby vše plodilo, jak mělo? Nemusíte se toho vůbec obávat. Vše vám dnes poradíme. Zelenina a bylinky jsou totiž základem každé zahrádky. A posuďte sami, nechutná domácí zelenina lépe, než ta zakoupená v obchodě? Rozhodně ano. Nesmíte se sázení bát.

Pokračování článku