Je třeba jámy pro stromy připravit předem?

Skoro v každé příručce pro zahrádkáře v části o výsadbě nových ovocných stromů najdete doporučení vykopat jámu pro strom s dostatečným předstihem. A v některých i odůvodnění, že proč. V minulosti nezkušení pěstitelé hltali různé ročenky a příručky a mnozí to dělají i nyní, aniž by přemýšleli nad tím, co čtou a co dělají nebo že by si věci ve své zahradě odzkoušeli. Možná by zjistili, že zahradničení ani nemusí být tak složité a komplikované, jak se jim snaží někteří odborníci namluvit.


Hlavním důvodem pro kopání jam pro stromy s předstihem je, aby se jáma připravila. Zní to moudře, ale já se (jako vždy často) ptám: Proč? A jako odpověď se často dozvím, že:

– půda musím promrznout.

To fakt? Fakt potřebujeme aby všechny půdní mikroby a žížaly a jiná „havěť“, která pomáhá zem provzdušňovat a obohacovat o humus, museli zdechnout? Asi ano, aby byl důvod shánět chlévský hnůj nebo vyzrálý humus pod kořeny a NPK či jiné granulované průmyslové umělé hnojivo na povrch.

– jáma se musí provlhčit.

To fakt? Jak pomůže v období, kdy je sucho a bez srážek, že otevřeme zem a necháme ji sluncem a větrem dokonale vysušit? Veškerá voda se ze země v okolí jámy vypaří. A přelít jámu vodou z kbelíku můžeme i krátce před výsadbou, na to nemusí být v zahradě jáma několik týdnů nebo měsíců.

– jáma se musí provzdušnit.

To fakt? Jediný způsob, jak provzdušnit půdu pro stromy, je nechat zem v jámě dokonale vyschnout? Když zasazený strom zamulčujete, budou mít žížaly dokonalé podmínky pro to, aby půdu nejen provzdušňovali, ale také přihnojovali.

Chce to změnu myšlení

Když se lidí ptám, proč takto postupují, tak se většinou dozvím, že to buď je potřeba dělat nebo že se to vždy tak dělalo. Přitom to „vždy“ v našich podmínkách znamená, že se bavíme o období od skončení druhé světové války. Často o období od „intenzifikace socialistického zemědělství“. A při dotíravějším pátrání po „proč“ často zjišťuji záměnu cílů a prostředků.

Půda kolem stromu má být provlhčená, má být provzdušněná a má být prohnojená. Ale samotné vykopání jámy to nezajistí. Spíš je potřeba po vykopání jámy před sázením stromku udělat mnoho věcí, abychom tyto cíle tímto prostředkem dosáhli.

Ale jde to i jinak.

Pokrytí okruhu asi o průměru jeden metr kolem kmene stromu vrstvou sena nebo slámy (alespoň 10, raději 20 centimetrů) zajistí trvale vlhkou půdu bez růstu trávy či plevele. Současně to zajistí vhodné podmínky pro žížaly, které prokypří a přihnojují půdu. Trvale a za vás.

Současně mulč chrání kmen stromu před poškozením při sečení ostatní trávy.

Pokud je vám není slogan „Co bych se nenařel, když se mohu“ cizí, je načase začít přemýšlet nad tím, co vás učili rodiče nebo sousedé a nad tím, co je skutečným cílem při pracích v zahradě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..